עמוד סיור

הפסק לנגן עצור לנגן

אנו מכריזים בזאת

סיור בירושלים בעקבות הקמת מדינת ישראל

בואו לחוות סיור קסום בסמטאות שכונת נחלת שבעהה אשר עוברת היום הליך של שיפוץ והתחדשות, נלמד על התארגנות עצמאית של שבעה צעירים שחיפשו תקווה מהחיים הקשים והצפופים שבעיר העתיקה, וכנגד הסיכויים הקימו שכונה עם אופי מיוחד. נבקר ברחוב הנביאים בביתו של מחיה השפה העברית אליעזר בן יהודה.
נספר על הלוחמים והתושבים שחלמו ולחמו למען להקמת בית יהודי בארץ ישראל במוזיאון אסירי המחתרת, בגלעד, בכיכר בתי המחסה ובבתי הכנסת החורבה ואוהל יצחק.
נקנח בכותל המערבי בסיפור גילגולה של רחבת הכותל מימי המנדט ועד ימינו.

 

בין האתרים בהם נבקר

מוזיאון אסירי המחתרות

בניין האכסניה הרוסית הישנה הופך בתקופת המנדט הבריטי לבית כלא בו נעצרו ערבים ויהודים וגם רבים מחברי המחתרות: הגנה, אצ"ל ולח"י. המוזיאון מציג את שגרת החיים בכלא, הרצון להשתחרר ולחבור אל המאבק להקמת הארץ. ניתן לראות את בית הכנסת אליו היה מגיע ר' אריה לוין לנחם את האסירים ואת חדר הגרדום בו התפוצצו מאיר פיינשטיין ומשה ברזני – עולי הגרדום.
כיכר החורבה

כיכר החורבה

כיכר פתוחה המשמשת ככיכר המרכזית ברובע היהודי, שנבנתה לאחר שיקום הרובע לאחר מלחמת ששת הימים. הכיכר צמודה לבית הכנסת החורבה המפואר, וסביבו חנויות ומסעדות
מוזיאון לבד על החומות

מוזיאון לבד על החומות

מבט על הרובע היהודי ומגניו בימי הלחימה האחרונים של מלחמת העצמאות. באתר מוקרן סרט על נפילת הרובע ותערוכה מרשימה של צלם העיתונות ג'ון פיליפס שצילם ותיעד את הקרבות ונפילת הרובע בתש״ח.
הגלעד לחללי הרובע בתש"ח

הגלעד לחללי הרובע בתש"ח

גלעד שנבנה באזור בו נקברו 48 חללים שנפלו במלחמת העצמאות, ואשר בשל הקרבות הקשים והמצור הירדני על הרובע היהודי לא התאפשר לקברם בהר הזיתים. בין החללים שנטמנו היה רב הכותל, יצחק אביגדור אורנשטיין, וניסים גיני שהוכר כחלל צה"ל הצעיר ביותר.

תצפית ריה״ל

נקודת תצפית מהמדרגות המובילות אל רחבת הכותל המערבי, ממנה נראה הכותל הגלוי לעין במלוא הדרו. התצפית נקראת על שמו של איש הרוח הספרדי, רבי יהודה הלוי שכתב, בין היתר, את "ליבי במזרח ואנוכי בסוף מערב. איך אטעמה את אשר אוכל ואיך יערב". מהתצפית נראית היטב גם את כיפת הסלע -מקום אבן השתיה, חפירות הכותל הדרומי והר הזיתים.

בתי מחסה לעניי ירושלים

בתי מחסה לעניי ירושלים

"בתי מחסה והכנסת אורחים על מכון הר ציון בירושלים" היה שמה הרשמי של שכונה קטנה ברובע היהודי שהוקמה במטרה לתת למעוטי יכולת קורת גג כדי לאפשר להם לחסוך כסף ולשפר את מצבם. בשכונה מבנה גדול של כולל הו"ד (הולנד ודויטשלנד) שנתרם ע"י משפחת רוטשילד. בתש"ח היה זה המתחם האחרון שנותר בידי מגיני הרובע וכאן התרכזו המשפחות, עד לכניעת הרובע במאי 1948.
תצפית שער יפו

תצפית שער יפו

הזמן סיור זה
להזמנות : 5958* או contact@thekotel.org

הזמן סיור

הזמן סיור
סוג סיור

מידע נוסף

אנו מכריזים בזאת הזמן סיור זה

משך סיור

סיור של ארבע שעות

נקודת התחלה

רחוב שבטי ישראל

נקודת סיום

שער האשפות

צור קשר

שם מלא
דוא"ל
טלפון
הודעה
המוקד הטלפוני פועל בימי ראשון עד חמישי בין השעות 8:30-19:00 בטלפון 5958*
contact@thekotel.org