דבר תורה

וישב – תשע"ח

את מי אנו מגלים במראה? – פרשת וישב
הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

בפרשת השבוע 'וישב' אנו מתחילים לקרוא את אחד הסיפורים הארוכים בתורה – סיפורו של יוסף, שהיה בנו האהוב והמופלה לטובה של יעקב, אשר אחיו שקינאו בו מכרוהו לעבדות במצרים. השבוע נקרא את החלק הפסימי של הסיפור, ונעצור בפרק שבו יוסף כלוא בכלא המצרי בעקבות עלילה שפלה שטפלה עליו אשת אדוניו המצרי. בשבועות הבאים נגלה את המשך הסיפור, של יציאת יוסף מבית הסוהר, ועליתו לגדולה על ידי המלך המצרי.

כיצד הגיע יוסף לכלא המצרי? יוסף, שהיה גבר נאה ומוכשר, היה מחוזר על ידי אשת אדוניו המצרי. מדי יום הייתה זו משדלת אותו לחטוא עמה, אך יוסף סירב מכוח הטיעון המוסרי. "כיצד אני יכול," כך אמר לה, "לבגוד באמונו של אדוני? איך אעשה הרעה הגדולה הזאת וחטאתי לאלוהים?!" אך באחד הימים הגיע יוסף לבית אדוניו ושם המתינה לו אותה מצרית ותפסה בבגדו כדי להביאו אל חדרה. יוסף נבהל ועזב את הבגד בידה וברח מן הבית. אותה מצרית שבידה נותר בגדו העליון של יוסף, נקמה בו כשהעלילה עליו שהוא זה שחיזר אחריה. כתוצאה מכך נתפס יוסף והושלך לכלא המצרי.
האם אכן יוסף סירב בנחרצות לאותה הצעה מגונה כפי שמשתמע מקריאת הסיפור? מעניין לגלות כמה מחכמי ישראל שסברו שיוסף התפתה ונכנע לחיזוריה של אותה מצרית. כך אומר רבי יוחנן, גדול חכמי ארץ ישראל במאה ה-3: "שניהם לדבר עבירה התכוונו" (תלמוד בבלי, מסכת סוטה דף לו). כך היא גם דעתו של רבי ישמעאל, מגדולי חכמי ישראל במאה ה-1, האומר שיוסף הגיע לבית אדוניו במטרה שלילית, אך ברגע האחרון חל בו מהפך והוא נמלט מביתה של המצרית. מה אירע שם וכיצד חל ביוסף שינוי קיצוני ופתאומי שכזה? על כך משיב רבי ישמעאל:
"באותה שעה באה דמות דיוקנו של אביו ונראתה לו בחלון..."
(תלמוד בבלי שם)
יוסף נמכר לפני זמן רב לעבדות, והמורשת שעליה גדל: מורשתם של אברהם, יצחק ויעקב, התרחקה ממנו. אך לפתע ראה יוסף את דמותו של אביו עומדת כנגדו. האם אכן אביו הופיע בחלון הבית המצרי? וודאי שלא, שהרי יעקב כלל לא ידע שבנו האהוב חי במצרים, והיה בטוח כי הוא מת. כיצד, אם כן, ראה יוסף את דמותו של אביו בחלון?
התשובה לכך טמונה בדברי חכמי המדרש המספרים לנו "שהיה זיו איקונין של יוסף דומה ליעקב" (בראשית רבה פד). כלומר, יוסף היה דומה במראהו החיצוני ליעקב אביו. מעתה מובן כיצד ראה יוסף את דמותו של אביו בחלון. הוא ראה את פניו משתקפים בחלון, וברגע של הארה, התפזרו העננים מעל תודעתו והוא נזכר שהדמות המשתקפת בחלון היא דמות אביו. יוסף גילה שדמותו של אביו איננה דמות רחוקה, אלא היא חלק מאישיותו. כיון שעמד על גילוי זה, היה ברור ליוסף כי מי שנושא את דמותו של יעקב איננו מסוגל לעשות מעשה בוגדני שכזה – והוא קם מן החדר וברח החוצה.
עוול או חטא נובעים לעיתים קרובות מדימוי עצמי לא נכון. אדם שמכיר בערך עצמו ויודע כי הוא, כמו האנושות כולה, נברא ב"צלם אלוהים" - מביט בחלון ומשתקפת מולו דמות שעוצרת בעדו ומשיבה אותו אל דרך הישר.
לעיתים אנו שואלים את עצמנו: האם ניתן להתקדם? האם ניתן להשתפר? האם קיימת דרך שנוכל להתפטר מהרגלים מגונים ומתכונות שליליות? התשובה היהודית היא: כן, אנו יכולים. בכוחנו להביט בחלון ולראות את דמות דיוקננו, ולהיזכר שהיא דמות דיוקנו של הקב"ה, כי נבראנו בצלמו. ומשם להתקדם.

חזרה לעמודי פרשת השבוע

14/11/2019

מהמסע בפולין לכותל המערבי

מהמסע בפולין לכותל המערבי

בהתרגשות גדולה הגיעו בנות האולפנה במודיעין הישר מהמסע בפולין לכותל המערבי.

13/11/2019

השבעה של בית הספר להגנה אווירית

השבעה של בית הספר להגנה אווירית

ביום רביעי הקרוב תתקיים השבעה של בית הספר להגנה אווירית ברחבת הכותל המערבי

תחילת הטקס 18:00

11/11/2019

עדכון פירוק המנוף ברחבת הכותל המערבי

עדכון פירוק המנוף ברחבת הכותל המערבי

המנוף המוצב ברחבת הכותל המערבי  יפורק היום בין השעות 15:00 ל03:00 לפנות בוקר.

10/11/2019

בר ובת מצוה ליתומי צה"ל

בר ובת מצוה ליתומי צה"ל

הכותל המערבי הינו ליבו של העם היהודי ומהווה מוקד טבעי לעלייה לרגל לאלפי משפחות בר ובת מצוה בשנה המחפשות להתחבר ולהמשיך את שרשרת הדורות היהודית.