מאת: הרב שמואל רבינוביץ

ההיגיון והציות

חוקת – תש"פ

הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

פרשת 'חוקת' מביאה אותנו אל אחת המצוות שהפכו לסמל רעיוני: מצוות פרה אדומה. למי שאיננו מכיר זה עשוי להישמע מוזר, ואולי זהו אחד המסרים החשובים של מצווה זו. הבה נעשה היכרות עם הפרה האדומה...

על פי חוקי התורה, אדם שהיה במגע עם גופת אדם מת, או אפילו שהה תחת קורת גג אחת יחד עם גופת אדם מת – שורה עליו טומאה. השלכותיה של טומאה זו מתמקדות בקירבה של אדם זה למקדש. בימינו שאין מקדש, כמעט ואין משמעות מעשית להלכות הטומאה הללו, ולמעשה, הלוא כולנו שהינו תחת קורת גג יחד עם גופת אדם מת, בבתי חולים או בלוויה למשל. אך בתקופה שבית המקדש עמד על תילו בירושלים, הייתה לכך משמעות. אדם זה לא היה יכול להיכנס אל שטח המקדש וגם לא לבוא במגע עם קורבנות, ובוודאי שלא לאכול מאכלים שיש בהם קדושה כמו קורבנות מסוימים או 'תרומה' הניתנת לכוהנים מן היבול החקלאי.

מה יעשה אדם זה? התורה מציעה לו דרך להיטהר. דרך זו היא "מצוות פרה אדומה". פרטי המצווה פחות חשובים לעניינינו, אך נתאר אותם בקצרה. מאתרים פרה אדומה שלא נעשה בה כל שימוש מעולם, שוחטים אותה ושורפים את בשרה, ולאחר מכן מערבים את האפר במי מעיין זכים, ובטקס מיוחד האורך שבעה ימים מזים טיפות ממים אלו על האדם הטמא. התיאור הזה נשמע כה רחוק מאורח חיינו המערבי, אך אין זה מצביע על עליונותה של התרבות המערבית על פני טקסים עתיקים שנקבעו לפני אלפי שנים. משמעותם של טקסים אלו עשוייה להתברר לאחר מאמץ אינטלקטואלי ורגשי נרחב.

למען הדיוק ההיסטורי, טקס של זה "מצוות פרה אדומה" זכה כבר בעת העתיקה ללעג. כך כתב הפרשן הנודע רש"י (רבי שלמה יצחקי, צרפת, המאה ה-11) על המילים "זאת חוקת התורה" הפותחות את פרשת השבוע:

"לפי שהשטן ואומות העולם מונין (= מצערים) את ישראל, לומר: מה המצווה הזאת? ומה טעם יש בה? לפיכך כתב בה 'חוקה' – גזירה היא מלפניי ואין לך רשות להרהר אחריה!"

(רש"י, במדבר יט, ב)

אין הכוונה שלמצווה זו אין סיבה או היגיון. טעות היא לחשוב שאלוקים מְצַוֶוה לעשות מעשה חסר פשר. הרמב"ם, ענק המחשבה היהודית לדורותיה, כותב על כך דברים נחרצים:

"כל מצווה מאלו השש מאות ושלוש עשרה מצוות [הכתובות בתורה] היא - או למתן השקפה נכונה, או לסילוק השקפה רעה, או למתן חוק צדק, או לסילוק עוול, או להדריך במידה נעלה, או להזהיר ממידה רעה"

(מורה הנבוכים חלק ג, פרק לא)

אך אין הכוונה שאנו מבינים את הכול. ההצהרה הוודאית הזו היא הצהרה כללית, אך כאשר אנו ניגשים לבדוק מצווה אחר מצווה, בהחלט ייתכן שניתקל במצוות שאינן מובנות לנו. כאן נכנס ערך הציות, ובמילותיו של רש"י: "גזירה היא מלפניי ואין לך רשות להרהר אחריה". כבני אדם, כיהודים, אנו מצייתים לחוקיו של אלוקים ובטוחים שזוהי הדרך הנכונה, הטובה והכדאית ביותר לחיות בה.

כאשר אנו מפנים מבט אל סיפורי הקמת המשכן בספר 'שמות', אנו מוצאים משפט שחוזר על עצמו פעמים רבות: כל דבר שנעשה שם – נעשה "כאשר ציווה ה' את משה". משמעות החזרה המרובה היא ההדגשה כי כאשר אנו עומדים מול ציווי אלוקי, מוטלת עלינו חובת הציות. אנו מוזמנים לנסות להבין, לחקור ולדרוש, לשאול ולבקש תשובות. אך יחד עם זאת חובת הציות איננה מתערערת.

מצוות פרה אדומה מזכירה לנו, גם כיום, את מגבלותיה של התבונה האנושית ואת החובה והצורך להכיר במקומו הנכון של האדם אל מול ציווי הא-ל.

 

חזרה לעמודי פרשת השבוע

24/06/2020

סליק ירדני ממלחמת ששת הימים נחשף ליד הכותל המערבי

סליק ירדני ממלחמת ששת הימים נחשף ליד הכותל המערבי

בין הפריטים שנמצאו:

מחסניות מלאות בכדורים, כידון וחלקי רובה נוספים "סליק" תחמושת ירדני נחשף היום בחפירות רשות העתיקות מתחת ללובי של אתר מנהרות הכותל המערבי.

התחמושת הוסתרה בקרקעיתו של בור מים מתקופת המנדט הבריטי

החפירות מתקיימות בשיתוף הקרן למורשת הכותל המערבי, לקראת הכשרת כניסת מבקרים לסיור חדש ומרתק בנוסף לסיור הקלאסי של מנהרות הכותל. חבלני משטרת ישראל הגיעו למקום ובדקו את הפריטים. לדברי ד"ר ברק מוניקנדם-גבעון ותהילה שדיאל, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות: "במהלך חפירת בור המים חיכתה לנו הפתעה: כעשר מחסניות מלאות של מקלעי ברן וחלקים מרובה לי אנפילד הבריטי. לרוב אנחנו מוצאים בחפירות ממצאים עתיקים מלפני אלף או אלפיים שנה, אבל הפעם, זכינו לדרישת שלום שהוקפאה בזמן, בת 53 שנים. ככל הנראה, זהו מצבור נשק שהוטמן במכוון על ידי חיילי הליגיון הירדני במהלך מלחמת ששת-הימים, אולי בזמן שצה"ל שחרר את העיר העתיקה. בור המים שחפרנו שימש את מבני המגורים של שכונת המוגרבים שהיתה בנויה באזור רחבת הכותל של היום", הוסיף מוניקנדם-גבעון. אסף פרץ מרשות העתיקות, שזיהה את התחמושת, סיפר כי "מדובר בתחמושת שיוצרה בבריטניה במפעלי Greenwood and Batley LTD, שנמצא בלידס, יורקשייר. לפי הסימנים על כרכוב (החלק האחורי) הכדורים, התחמושת יוצרה בשנת 1956 והגיעה לידי הליגיון הירדני". חשיפת סליק התחמושת למקלעי ברן, מתאימה לשני מקלעים אחרים שנמצאו לפני כעשר שנים בבור מים אחר ברחבת הכותל המערבי, בחפירתה של ד"ר שלומית וקסלר-בדולח מרשות העתיקות." הוסיף פרץ. מהקרן למורשת הכותל המערבי נמסר כי: "בצד החשיפות המפוארות של עמנו מתקופת בית שני, אנו שמחים על מציאת שרידים גם מהמלחמה של הדור האחרון להשבת ליבו של העם היהודי להתרפק על אבני הכותל המערבי. הגילוי מזכה אותנו בעלי הנס- להכיר בניסיו של בורא עולם במקום הזה." לפני כחודש, פרסמו רשות העתיקות והקרן למורשת הכותל המערבי כי בחפירה הארכיאולוגית נחשפה מערכת תת קרקעית מסקרנת חצובה בסלע מימי בית שני, למרגלותיו של מבנה ציבור מרשים בן 1400 שנה.

16/06/2020

ביקור רשמי ראשון בכותל המערבי בצל הקורונה

ביקור רשמי ראשון בכותל המערבי בצל הקורונה

במסגרת ביקור ראש ממשלת יוון בישראל, הגיעו רעייתו הגב' מריה גרבוסקי ובנו מר קונסטנטינו מיטסוטקיס לביקור ולתפילה אישית בכותל המערבי.
ביקור זה הינו ביקור רשמי ראשון מאז התפרצות נגיף הקורונה.

11/06/2020

מנהרות הכותל אצלכם בבית!

מנהרות הכותל אצלכם בבית!

ההשתתפות בסיור כרוכה בהרשמה מראש ובתשלום דמי רישום סימליים בלבד (10 שקלים למשתתף / משפחה).

07/06/2020

שרת התפוצות הגב' עומר ינקלביץ בכותל המערבי

שרת התפוצות הגב' עומר ינקלביץ בכותל המערבי

שרת התפוצות הגב' עומר ינקלביץ בתפילה בכותל המערבי ובפגישה עם רב הכותל והמקומות הקדושים הרה"ג שמואל רבינוביץ. השרה ביקרה בחפירות החדשות שנחשפו לאחרונה עם מנכ"ל הקרן למורשת הכותל מרדכי (סולי) אליאב.