מאת: הרב שמואל רבינוביץ

שונים וביחד

פרשת בראשית

הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

שוב מתחילים מבראשית. מעגל השנה היהודי מחזיר אותנו את הראשית, אל ההתחלה הקדומה, אל הפרה־היסטוריה. שוב, לאחר סיום חומש 'דברים' אנו שבים אל החומש הראשון, אל הפרשה הראשונה, אל הפסוק הראשון: "בראשית ברא אלוקים את השמים ואת הארץ". אי־שם, אי־אז, התחיל הכל. נברא עולם, נבראו מים, שמים, אדמה, צמחים, עצים, בעלי חיים ואדם.

 

סיפור הבריאה יכול להיקרא בפנים רבות. מזה אלפי שנים שהוא זוכה לפיענוחים, לפרשנויות, לדרשות מגוונות. אין זה פלא. הלוא סיפור הבריאה טומן בחובו את העושר של הבריאה כולה. במילים מועטות, בעשרות פסוקים שהתרגשות עצורה טבועה בהם, מספר לנו המקרא את הכול. את כל הסודות הגדולים, את כל התשובות הנעלמות – הכל נחבא באותו סיפור אפוף הוד קדומים: "ויאמר אלוהים: יהי אור! – ויהי אור".

המוטיב הבולט ביותר בסיפור הבריאה הוא חוות־הדעת שמעניק אלוקים על הבריאה. שבע פעמים חוזר על עצמו המשפט "וירא אלוקים כי טוב". אלוקים, בורא העולם, מעיד בפנינו כי הבריאה היא טובה. ייתכן שלעיתים עלינו להתאמץ כדי לחשוף את הטוב הזה, אך הוא קיים.

האם יש משהו "לא טוב" בבריאה? כן!

"ויאמר ה' אלוקים: לא טוב היות האדם לבדו; אעשה לו עזר כנגדו"

(בראשית ב, יח)

הבדידות – זה מה שלא טוב. את הבעיה הזו יש לפתור, ואכן, הפתרון נמצא בזוגיות שבין איש ואישה. ב"עזר כנגדו" שאלוקים בורא.

חשוב להבחין: אלוקים יכול היה למנוע את הבעיה מראש, אך לא כך היה רצונו. אלוקים ברא אדם עם בעיה, עם חוסר שלמות מהותי. כך למדנו שבעיה זו, בעיית הבדידות, נפתרת באמצעות הזוגיות.

מה הבעיה בבדידות? אין ספק, הבדידות היא גורם משמעותי לדיכאון, אך על זה אנו שואלים: מה יש בה, בחברה האנושית, שהיא כה נצרכת לאדם? מדוע אדם בודד הוא אדם חסר?

כאשר אנו מתעמקים במשמעותו של הביטוי "עזר כנגדו" אנו עשויים להיבהל לרגע. הפיתרון לבדידות היא הזוגיות שבין איש ואישה, כאשר העמדה הבסיסית שלהם איננה זהה, אלא אדרבה, אחת "כנגד" השני, אחד "כנגד" השנייה. האיש והאישה עומדים זה מול זה, ותופסים את המציאות באופן שונה זה מזו. הפיתרון איפוא, איננו למצוא מישהו כמוני ולחלוק איתו את חיי, אלא למצוא מישהו "כנגדי" ולחלוק איתו את חיי, ולחלוק איתה את חייה.

אדם שאיננו פתוח למבט אחר על החיים הוא אדם בודד, גם אם יש לו חברים רבים. אדם שלא מוכן לשמוע דעה שונה, מפסיד את עושר החיים, את הריבוי העצום של המחשבות והרגשות. הבדידות קשה לאדם מפני שהאדם נועד להיות פתוח לאחר, מוכן להכיר ולהכיל את השונה. האדם לא נברא לעצמו, אלא כדי להביט בעיניו של הזולת ולהיות איתו, ביחד, בחייו.

ובמילותיו של רבי יצחק עראמה (רב וראש ישיבה, ספרד 1420 – איטליה 1494):

"ולזה ראתה חכמתו יתברך שלא יהיה זיווג האדם ואשתו על היחס המיני ההוא לבד, כשאר בעלי החיים, אלא שיהיה להם יחס אישי מיוחד, הוא יחזק אהבתם וחברתם להיעזר זה מזה בכל ענייניהם עזר גמור ושלם כאשר יאות להם. והוא מה שאמר: 'לא טוב היות האדם לבדו', כלומר, שיהיה כל אחד מהזכר והנקבה בפני עצמו כשאר בעלי החיים שאינם צריכים לחברה זה לזה"

(עקידת יצחק, שער ח)

פרשת בראשית איננה עוסקת במצוות. היא עוסקת במה שקודם למצוות, ברקע האנושי של החוקים. כדי להתחייב במצוות עלינו להיות בני אדם. הזוגיות מייצרת בנו אנושיות, היא הופכת אותנו מחצי לשלם; ובלבד שנדע להוקיר ולכבד את השוני, את ה"כנגדו" המהותי שלשמו אנו חיים ביחד.

 

חזרה לעמודי פרשת השבוע

21/10/2020

איש הכותל

איש הכותל

לזכרו של עובד הכותל יהושע רחמים (רחמימי) ז"ל

21/10/2020

יום פטירת הראשון לציון והרב הראשי לישראל הגאון רבי עובדיה יוסף זצוק"ל

יום פטירת הראשון לציון והרב הראשי לישראל הגאון רבי עובדיה יוסף זצוק"ל

מעמד הסליחות המרכזי האחרון בנוכחות הראשון לציון והרב הראשי לישראל הגאון רבי עובדיה יוסף זצוק"ל, שהיום הוא יום פטירתו.
צילום: אנשיל בעק.

20/10/2020

עצרת תפילה וזעקה

עצרת תפילה וזעקה

הרבנות הראשית לישראל בעצרת תפילה וזעקה לרגל המצב הבריאותי המורכב בצל הקורונה ובהתאם להנחיות,
בהשתתפות הגאון  רבי שלום כהן, רבה של ירושלים הגאון רבי שלמה משה עמר חברי מועצת חכמי התורה, חברי מועצת הרבנות הראשית לישראל, שר הפנים הרב אריה דרעי וראש עיריית ירושלים מר משה לאון, ביום פטירת הראשון לציון והרב הראשי לישראל הגאון רבי עובדיה יוסף זצוק"ל.


צילום: אריה לייב אברמס.

20/10/2020

נחשף רימון יד, בחפירה מתחת ללובי של אתרי מנהרות הכותל המערבי

נחשף רימון יד, בחפירה מתחת ללובי של אתרי מנהרות הכותל המערבי

בחפירות המתקיימות בשיתוף הקרן למורשת הכותל המערבי ורשות העתיקות לקראת הכשרת אתר חדש ומרתק במנהרות הכותל המערבי,
נחשף היום רימון יד בשרידים של בור ספיגה מתקופת המנדט הבריטי.
חבלני משטרת ישראל הגיעו למקום וטיפלו ברימון.