מאת: הרב שמואל רבינוביץ

ימי אהבה וימי שנאה – איך נתמודד?

מקץ – תשפ"א

הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

בפרשת השבוע 'מקץ' אנו קוראים את המשך קורותיו של יוסף במצרים. לאחר שקראנו בשבוע שעבר כיצד הושלך יוסף לבור הכלא המצרי בעקבות עלילת שווא, ושם פתר את חלומותיהם של שני השרים שהושלכו גם הם לאותו כלא, השבוע אנו מגיעים לתפנית בעלילה: השר המצרי ששוחרר מהכלא נזכר לאחר שנתיים ביוסף. היה זה כאשר המלך המצרי, פרעה, חלם חלומות מטרידים וביקש מפותרי החלומות המצריים שיעניקו פתרון לחלומותיו, אך אלו נכשלו במשימה.

השר המצרי נזכר בפותר החלומות הנמק בכלא, ופרעה שולח להביא לפניו את יוסף. יוסף מוצא בפתאומיות מהכלא, בגדיו מוחלפים והוא זוכה לתספורת כראוי למי שעומד להתייצב לפני המלך. פרעה מספר ליוסף את חלומותיו, ונראה שכדאי להתעכב מעט על פרטיהם: בחלום הראשון הוא ראה שבע פרות שמנות ושבע פרות רזות העומדות אלו לצד אלו, ולאחר מכן בולעות הפרות הרזות את הפרות השמנות. החלום השני היה דומה. הוא ראה בו שבע שיבולים שמנות ושבע שיבולים דקות, כאשר השיבולים הדקות בולעות את השיבולים הבריאות. החרטומים, חכמי מצרים, כשלו בניסיונם לפתור את החלומות, ועתה ביקש פרעה פיתרון מיוסף, העבד העברי שזה עתה הוצא מהכלא.

במהלך מבריק וחד, פותר יוסף את שני החלומות כאשר הוא מסביר לפרעה ששני החלומות מביעים מסר אחד, ובעצם, החלום השני רומז לפיתרון החלום הראשון. החלומות, טוען יוסף בפני פרעה, מנבאים את מה שעתיד להתרחש במצרים בעתיד הקרוב: שבע שנות שובע שלאחריהם שבע שנות רעב, כאשר שנות הרעב תהיינה קשות כל כך עד ששנות השובע תישכחנה. יוסף לא מסתפק בדברים אלו. הוא מוסיף הצעה מעשית להתמודדות עם העתיד:

"ועתה ירא פרעה איש נבון וחכם... ויפקד פקידים על כל הארץ... ויקבצו את כל אוכל השנים הטובות... לשבע שני הרעב"

(בראשית מא, לג-לו)

פרעה מתלהב מהפיתרון ומההצעה המעשית וקורא אל עבדיו:

"הנמצא כזה איש אשר רוח א-לוהים בו?!"

(שם שם, לח)

והוא מכתיר את יוסף ל'משנה למלך'. יוסף עולה לגדולה ולא יורד ממנה עד מותו בשיבה טובה, לאחר שנים רבות.

ממה התלהב פרעה כל כך? ומדוע לא הצליחו חרטומי מצרים למצוא את הפיתרון הדי-פשוט של יוסף לחלומות פרעה? ובכלל, מדוע בחר יוסף להציע את ההצעה כיצד להתמודד עם משמעות החלומות, בלי שנתבקש לעשות זאת?

הרבי מליובאוויטש מסביר כי גם חרטומי מצרים שקלו את הפיתרון שהציע יוסף, אך פרט אחד בחלום גרם להם לפסול פיתרון זה: הם לא הבינו מדוע עמדו הפרות הרזות יחד עם הפרות השמנות לפני שבלעו אות. שאלה זו הביאה אותם לחיפוש אחר פיתרון אחר שיסביר גם את הפרט הזה. פרעה התלהב מפיתרונו של יוסף דווקא מפני שהוא הצליח לגלות כי בתוך החלום מונחת גם דרך ההתמודדות עם משמעותו: הפרות המסמלות את שנות הרעב עומדות לצד הפרות המסמלות את שנות השובע, וזה בא ללמד כי כדי להתמודד עם שנות הרעב, על המצריים לזכור בשנות השובע שבקרוב עומדות לבוא שנות רעב ועליהם להתכונן לכך ולאגור מזון עבור העתיד.

האם אנו יכולים ללמוד משהו מפיתרונו של יוסף? המחזוריות של שובע ורעב אינה רק סיפור עתיק על מצרים. זוהי תופעה אנושית המוכרת לכל אחד ואחת מחיינו שלנו. היו שקראו לתופעה זו 'ימי האהבה וימי השנאה', אך אין צורך בשמות מיוחדים כדי להכיר את התופעה. מה מלמד אותנו יוסף? בתקופות הטובות עלינו לזכור שעלולות להגיע תקופות פחות מוצלחות ולהיערך לקראתן. ההתמודדות יכולה להיות קלה ומיטיבה יותר אם נשכיל להיערך לקראתה, לטפח קשרים בריאים עם הזולת, לחזק את הרוחניות שלנו ואת הקשר עם א-לוהים, כדי שגם כאשר נרגיש בודדים ועזובים, לא מצליחים ולא מוצלחים, יהיו לנו כלים להתמודד ולהתגבר.

חזרה לעמודי פרשת השבוע

13/01/2021

תפילות ערב ראש חודש שבט בשידור חי מרחבת הכותל המערבי

תפילות ערב ראש חודש שבט בשידור חי מרחבת הכותל המערבי

ערב ראש חודש שבט כ"ט טבת, ה-13/01/21 יום כיפור קטן וזמן המסוגל לניסים ולישועות ועל כן תתקיים בשידור חי בשעה 13:00 תפילת יום כיפור קטן ותפילות מיוחדות לעצירת המגיפה ולרפואת חולי הקורונה לאור שיא החולים בימים האחרונים, כל זאת על פי הנחיות משרד הבריאות.

13/01/2021

משתתפים בצערה של משפחת אדלסון

משתתפים בצערה של משפחת אדלסון

משתתפים בצערה של הגברת דר' מרים אדלסון תחי' והמשפחה על פטירתו של מר שלדון אדלסון ז"ל - אוהב ישראל ומוסר נפשו עבור העברת המורשת היהודית והחיבור של הדור הבא לשרשרת הדורות היהודית בארץ ובתפוצות.

11/01/2021

עדכון עבודות ברחבת הכותל המערבי

עדכון עבודות ברחבת הכותל המערבי

הקרן למורשת הכותל המערבי מנצלת את ימי הסגר הנוכחי לקדם ביתר שאת את העבודות לחיזוק וייצוב רחבת הכותל המערבי שהחלו בתחילת 2020.

31/12/2020

מה עושה קונכייה עתיקה של ארגמון חד-קוצים ליד הכותל המערבי בירושלים?

מה עושה קונכייה עתיקה של ארגמון חד-קוצים ליד הכותל המערבי בירושלים?

קונכייה של ארגמון קהה-קוצים (Murex trunculus) נמצאה לאחרונה בחפירות בית שטראוס שמנהלת רשות העתיקות בשיתוף הקרן למורשת הכותל המערבי. ממצא זה, מצטרף לקונכיות שנמצאו בחפירות קודמות.