מאת: הרב שמואל רבינוביץ

וישב – תשע"ט

יהודה – מודה על האמת – פרשת וישב
הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
 
החל מפרשת השבוע 'וישב' ועד סיומו של ספר בראשית, העיסוק המרכזי של התורה הוא בסיפור יוסף ואחיו. זהו סיפור ארוך ומורכב במיוחד, שבמהלכו חלות תהפוכות דרמטיות, כאשר בתחילת הסיפור יוסף מושלך לבור על ידי אחיו ונמכר לעבדות, ואילו בסיומו יוסף מכהן כ'משנה-למלך' במצרים, מנהיג את משפחתו ומכלכל אותה.

חריגה אחת מהסיפור מופיעה בפרשתינו, והיא הסיפור על יהודה ותמר. כמובן, חריגה זו אינה מקרית. פרשנים רבים, החל מחז"ל, הפרשנים הקדומים של המקרא ועד חוקרי מקרא בני זמננו, עמדו על הסבר פרשה זו שבגינה משובץ סיפור זה בתוך הסיפור הגדול על יוסף ואחיו. אנו נבקש לעמוד על נקודת השיא של הסיפור רצוף הטרגדיות, סיפור יהודה ותמר.

 

ובכן, לסיפור. יהודה, בנו הרביעי של יעקב, נושא אישה, וזו יולדת לו שלושה בנים: ער, אונן ושֵׁלָה. הבכור, ער, נושא אישה ושמה תמר, ומת – בעקבות חטאים שלא פורטו בתורה - כשאינו מותיר אחריו ילדים. יהודה משיא את בנו השני, אונן, לתמר, זאת לפי המנהג הקדום שככאשר מת אדם ללא ילדים, אחיו נושא את האלמנה, כאשר הילדים שהיא תלד ייחשבו ילדיו של האח המת. אך אונן אינו מעוניין שתמר תלד ילדים לאחיו, והוא משחית את זרעו בכדי שתמר לא תהרה ממנו. מעשה מגונה זה מוביל למותו של אונן.


כעת תמר היא אלמנה כפולה, ועל פי המנהג, היא אמורה להינשא לאח השלישי, שֵׁלָה. אך זה עודנו צעיר ועדיין אינו יכול להינשא לה. יהודה, שאינו יודע כי בניו הגדולים מתו בעקבות חטאם, מאשים את תמר במותם. הוא חושש שהיא נושאת עימה קללה המביאה למות בעליה, ופוחד להשיא אותה לבנו השלישי. אך אינו מוצא אומץ להצהיר על כך בגלוי. הוא נוקט בצעד של פחדנות, ושולח את תמר להתגורר בבית אביה, כשהוא משלה אותה שבבוא היום עתיד שֵׁלָה להינשא לה.


יום חולף ועוד יום, חורף וקיץ ושוב חורף, ותמר עודנה יושבת בודדה בבית אביה. היא כבר מבינה שאין סיכוי כי שֵׁלָה יישא אותה לאישה. היא בודדה, ואין לה ילדים, והיא מנועה מלהינשא לאדם אחר כל עוד שֵׁלָה איננו משחרר אותה לדרכה. יום אחד מגיעה לאוזניה שמועה: אשתו של יהודה מתה, ויהודה עומד לעבור סמוך למקום מגוריה. תמר נוקטת יוזמה מסוכנת ואמיצה במגבלות של מעמד האישה באותם ימים.


תמר יושבת על אם הדרך כשהיא מסתירה את פניה. יהודה חושב שמדובר בזונה, ובלי שהוא יודע כי מדובר בכלתו, הוא מכניס אותה להריון. יהודה ממשיך בדרכו, בלי לדעת שהאישה הזרה על אם הדרך הייתה תמר כלתו. אך לפני שהוא נפרד ממנה, מצליחה תמר בתחכום רב להוציא מיהודה את החותמת האישית שלו.


לאחר מספר חודשים מתגלה כמובן הריונה של תמר, והיות והיא אמורה לשמור אמונים לשֵׁלָה, היא נחשבת לנואפת. חייה של תמר בסכנה, ויהודה מורה להוציאה להורג. יהודה אינו יודע מי הכניס אותה להריון זה, אך תמר יודעת זאת היטב, והיא שולחת לו את החותם עם המשפט "לאיש אשר אלה לו אנוכי הרה... הכר נא למי החותמת..."


יהודה מבין את שאירע. הוא מבין שלא הייתה לה כל ברירה. הוא גם מבין מי הביא אותה למצב אומלל זה. יהודה מצהיר: "צדקה ממני", פוטר אותה מעונש ונושא אותה לאישה.


סיפור דרמטי, מזעזע, שנושא עימו לקחים על אומץ, כנות, ובעיקר – אחריות.


יש להודות כי יהודה אינו הדמות החיובית ביותר בסיפור זה. אך בסוף הסיפור הוא מתעשת, נוטל אחריות על מעשיו ומודה על האמת. מהיכן שאב יהודה את הכוח להודות בכישלונותיו?


חכמי המדרש מלמדים כי הוא שאב תכונה זו מלאה אימו. כאשר נולד יהודה, היא אמרה "הפעם אודה את ה' ", ולכן קראה לו 'יהודה'. בכל הבעת תודה יש גם הודאה על האמת. תכונה חיובית זו של לאה – ההודאה על האמת, עברה גם ליהודה. מכוח תכונה זו הצליח יהודה לעצור את התסבוכת ולהודות: "צדקה ממני". היכולת להודות על האמת המשיכה ועברה במשפחת יהודה לאורך דורות. גם לאחר שהוכיח הנביא את דוד המלך על סיפור בת שבע, לא היסס דוד והצהיר "חטאתי".


בני אדם אינם מושלמים. הם חוטאים בחטאים קטנים או גדולים. אך בכל שלב יש לאדם את ההזדמנות לעצור ולומר: צדקה ממני, חטאתי. ויש לזכור: ככל שאדם שוקע בתוך השקר, כך גובר הקושי לעצור ולהודות על האמת. לאה, יהודה ודוד מלמדים אותנו: בכל מצב, גם כאשר הדבר כרוך במחיר חברתי, האמת חשובה מכדי שנדחק אותה לשולי הדרכים. תמיד – להודות על האמת.

חזרה לעמודי פרשת השבוע

21/10/2020

איש הכותל

איש הכותל

לזכרו של עובד הכותל יהושע רחמים (רחמימי) ז"ל

21/10/2020

יום פטירת הראשון לציון והרב הראשי לישראל הגאון רבי עובדיה יוסף זצוק"ל

יום פטירת הראשון לציון והרב הראשי לישראל הגאון רבי עובדיה יוסף זצוק"ל

מעמד הסליחות המרכזי האחרון בנוכחות הראשון לציון והרב הראשי לישראל הגאון רבי עובדיה יוסף זצוק"ל, שהיום הוא יום פטירתו.
צילום: אנשיל בעק.

20/10/2020

עצרת תפילה וזעקה

עצרת תפילה וזעקה

הרבנות הראשית לישראל בעצרת תפילה וזעקה לרגל המצב הבריאותי המורכב בצל הקורונה ובהתאם להנחיות,
בהשתתפות הגאון  רבי שלום כהן, רבה של ירושלים הגאון רבי שלמה משה עמר חברי מועצת חכמי התורה, חברי מועצת הרבנות הראשית לישראל, שר הפנים הרב אריה דרעי וראש עיריית ירושלים מר משה לאון, ביום פטירת הראשון לציון והרב הראשי לישראל הגאון רבי עובדיה יוסף זצוק"ל.


צילום: אריה לייב אברמס.

20/10/2020

נחשף רימון יד, בחפירה מתחת ללובי של אתרי מנהרות הכותל המערבי

נחשף רימון יד, בחפירה מתחת ללובי של אתרי מנהרות הכותל המערבי

בחפירות המתקיימות בשיתוף הקרן למורשת הכותל המערבי ורשות העתיקות לקראת הכשרת אתר חדש ומרתק במנהרות הכותל המערבי,
נחשף היום רימון יד בשרידים של בור ספיגה מתקופת המנדט הבריטי.
חבלני משטרת ישראל הגיעו למקום וטיפלו ברימון.