מאת: הרב שמואל רבינוביץ

יום כיפור – תשע"ט

לגלות את הטוב – יום הכיפורים תשע"ט
הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
 
לקראת הגיענו אל היום המקודש ביותר בשנה – יום הכיפורים, שבו אנו צמים, מיטהרים ומתפללים, מן הראוי להתבונן במהותו של יום גדול זה ובמשמעותו במעגל השנה היהודי. כיצד אמור יום כיפור להשפיע על חייו של האדם לאורך השנה כולה? מה אנו יכולים לקחת מיום כיפור, משהו שילווה אותנו בכל השנה ויקדם אותנו במסע האישי שלנו?

ישנה אמירה החוזרת על עצמה ביום כיפור פעמים רבות. שוב ושוב אנו חוזרים ואומרים אותה ביחד, כפנייה כלפי אלוהים וכקריאה אל עצמנו. אמירה זו מכונה: שלוש עשרה מידות הרחמים.

סיפורן של שלוש עשרה מידות הרחמים מסופר בספר שמות. חודשים ספורים לאחר היציאה ממצרים, חווה העם מאורע בסדר-גודל חד פעמי בהיסטוריה: התגלות פומבית של אלוהים לעיני העם כולו. מאורע זה המוכר בשם 'מעמד הר סיני', היווה את ראשיתה של נתינת התורה. בהתגלות של 'מעמד הר סיני' נאמרו 'עשרת הדיברות', ולאחר מכן עלה משה לבדו אל הר סיני ושהה בו במשך ארבעים יום, שבהם קיבל את התורה על מנת להנחילה לעם הממתין בתחתית ההר.

 

אך מתברר, כי מאורע חד-פעמי, גדול ועוצמתי ככל שיהא, אם איננו מלווה בתהליך פנימי עמוק וארוך, תוקפו עלול לפוג במהירות. ואכן כך היה. לאחר שחלפה תקופה שבה העם המתין למשה, וזה איחר מלהגיע, נשבר העם וביקש לעשות לו פסל – עגל זהב – שישמש כייצוג של אלוהים. מעשה זה הוא איסור חמור, שבעתיים כששמע העם איסור זה ב'מעמד הר סיני': "לא תעשה לך פסל וכל תמונה!" (שמות כ, ד). אך השנים הרבות של הגלות במצרים הטביעו את חותמן בנפש העם, שאמנם יצא לחירות, אך נפשו הייתה עדיין משועבדת לעבודת האלילים המצרית. ואכן, עגל הזהב נוצר והעם החל לחגוג סביבו.


משה היה באותה עת על ההר והתכונן לרדת אל העם כשבידיו 'שני לוחות הברית', אותם קיבל מאלוהים על ההר, ועליהם חרותים 'עשרת הדיברות'. לאחר שירד וגילה את מעשי העם, שבר משה את הלוחות, שרף את העגל והעניש את החוטאים. אך המצוקה בפניה עמד משה – ואיתו העם כולו – הייתה קשה: הם הבינו כי איבדו את הזכות להיות מונהגים על-ידי אלוהים. משה פתח בסדרת תפילות ותחנונים, שבשיאן ביקש מאלוהים: "הודיעני נא את דרכיך" (שם לג, יג). משה ביקש לדעת מה הן הדרכים שאלוהים מהיג בהם את העולם, ולהבין האם יש סיכוי שהעם יחזור למעלתו הרוחנית הקודמת.


ואז השיב לו אלוהים במילים הבאות: "אני אעביר כל טובי על פניך, וקראתי בשם ה' לפניך" (שם שם, יט). אלוהים נענה לבקשתו של משה וגילה לו את דרכיו. ומה הן דרכיו? שלוש עשרה מידות הרחמים:


"ה' ה' אל רחום וחנון, ארך אפים ורב חסד ואמת, נוצר חסד לאלפים, נושא עוון ופשע וחטאה, ונקה"
(שם לד, ו-ז)


באמצעות גילוי זה הבין משה כי ההתגלות האלוהית היא מלאת חסד ורחמים. כאשר אלוהים מופיע, לעולם יהיה זה "כל טובי" – הטוב המושלם.


ביום כיפור אנו חוזרים שוב ושוב על שלוש עשרה מידות הרחמים, כדי להפנים תפיסה עמוקה זו. האמונה היהודית מזהה את אלוהים עם הטוב המושלם והנצחי. ואכן, 'יום כיפור' כשמו כן הוא – יום שבו אלוהים מכפר על כל החטאים, לכל מי שרק מראה בכך עניין.


ביום זה אנו אומרים את שלוש עשרה מידות הרחמים, ומבינים את תפקידנו ומטרת חיינו: לדבוק בטוב האלוהי, לסלוח, לגמול חסד ולהתרומם אל מבט רחב, מכיל, אוהב ומרחם.

חזרה לעמודי פרשת השבוע

17/11/2020

ראש חודש כסלו תשפ"א ברחבת הכותל המערבי

ראש חודש כסלו תשפ"א ברחבת הכותל המערבי

כאלפיים מתפללות ומתפללים הגיעו הבוקר (ג) לתפילת ראש חודש מרגשת לכבוד חודש כסלו ברחבת הכותל המערבי.

16/11/2020

הצנחנים חזרו לכותל

הצנחנים חזרו לכותל

לראשונה מאז פרוץ משבר הקורונה הגיעו כ- 300 צנחנים מגדוד 101 עם סיום מסע סוף אימון מרגש ברחבת הכותל, גם הם בחלוקה לקפסולות בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

08/11/2020

שידור חי לרגל חג הסיגד מהכותל המערבי

שידור חי לרגל חג הסיגד מהכותל המערבי

לראשונה בישראל: תלמידי מערכת החינוך השתתפו במשדר מיוחד מהכותל המערבי לציון חג הסיגד יחד עם מנהיגי העדה האתיופית וקהילת ביתא ישראל.

08/11/2020

ברוך דיין האמת. משתתפים בצער בית ישראל ובצער משפחת הרב, הפרופסור והלורד ג'ונתן זקס זצ"ל

ברוך דיין האמת. משתתפים בצער בית ישראל ובצער משפחת הרב, הפרופסור והלורד ג'ונתן זקס זצ"ל

הרב, הפרופסור והלורד ג'ונתן זקס זצ"ל, רבה הראשי של אנגליה לשעבר שנפטר השבת, סיפר כיצד הגיע לארץ מיד אחרי מלחמת ששת הימים.