מאת: הרב שמואל רבינוביץ

בהעלותך - תשע"ט

ענווה, אמון ונאמנות- פרשת בהעלותך
הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל והמקומות הקדושים

אחד הסיפורים המרכזיים בפרשת 'בהעלותך' הוא סיפור 'המתאוננים': העם התלונן על הקושי של המסע במדבר והתגעגע לחיים הנוחים-יחסית שהיו במצרים. משה רבינו, מנהיג העם, שהכיר בקושי שהעם חווה, פנה אל א-לוהים וביקש ממנו שיסייע לעם ויסיר ממנו את הקושי ואת המחסור במזון. בתגובה, נענה לו א-לוהים והבטיח בשר בשפע לעם – מה שאכן התקיים מיד.

יחד עם זה, לאור הקושי האישי שהציג משה אל מול תלונות העם, הורה לו א-לוהים לשתף עימו בהנהגת העם שבעים איש מזקני העם, ואכן כך נעשה. בשוליו של סיפור זה מופיע סיפור קצר נוסף, מעין נספח, שברצוננו להתמקד בו.

"וישארו שני אנשים במחנה, שם האחד אלדד ושם השני מידד, ותנח עליהם הרוח... ויתנבאו במחנה.

וירץ הנער ויגד למשה: אלדד ומידד מתנבאים במחנה!

ויען יהושע בן נון משרת משה מבחוריו ויאמר: אדוני משה, כְּלָאֵם!
ויאמר לו משה: המקנא אתה לי?! ומי יתן כל עם ה' נביאים!"

(במדבר יא, כו-כט(


לפנינו סיפור על שני אנשים שחוו התגלות נבואית באופן עצמאי, לא ביחד עם משה ולא בקרבת מקום, אלא "ויתנבאו במחנה". לתופעה זו מגיבים שלושה אנשים בסיפור קצר זה: הנער עלום, יהושע ומשה. הנער המבוהל רץ אל משה ומדווח: "אלדד ומידד מתנבאים במחנה!" – ברור כי כוונתו לדווח על מעשה בעייתי, על גבול הפלילי.

יהושע משרת משה מגיב בהתאם: "אדוני משה, כלאם!" – תגובתו של יהושע נובעת מדאגה לאחדות העם, מחשש מפני ערעור סמכות ההנהגה של משה. אם יש אנשים שמתנבאים באופן עצמאי, הרי שמשה איננו ערוץ הקשר היחיד של העם מול א-לוהים. גם אם היום מדובר בנביאי אמת, מחר יקומו נביאי שקר ויטענו כי חוו התגלות וקיבלו הוראה לשוב למצרים! יהושע הדואג מציע פתרון מעשי: לאסור את אלדד ומידד, שני הנביאים העצמאים, ולחסל את התופעה מיד עם תחילתה. כך תישמר ההנהגה בידיים אחראיות.

אך משה מגיב באופן שונה לחלוטין. אדרבה, הוא אומר, אין סיבה לפחד ואין מקום לדאגה. "מי יתן כל עם ה' נביאים!" – הלוואי, אומר משה, הלוואי שלא רק אני אהיה נביא, ולא רק אלדד ומידד יהיה נביאים, אלא כל יהודי ויהודיה יהיו נביאים! משה נותן בעם אמון. כל אחד יכול להגיע אל הפיסגה. אין מי שנולד על ההר ומי שמקומו רק למרגלותיו. כולם מוזמנים לטפס, ומי שישקיע ויתאמץ – ישיג תוצאות.

יתרה מכך. מתחילת תגובתו של משה ליהושע "המקנא אתה לי?!" דייק רבי שמעון בר יוחאי כי נבואתם של אלדד ומידד פגעה במידה מסוימת בכבודו של משה, וכך פירש את תוכן נבואתם:

"מה [=איזו] נבואה נתנבאו? אמרו: משה מת, יהושע מכניס את ישראל לארץ."

(תלמוד בבלי, מסכת סנהדרין דף יז)

לאור תוספת זו מקבל הסיפור כולו גוון חדש. אין מדובר בנבואה עצמאית בלבד, ולא בחשש רחוק, אלא בניצנים ממשיים של מרד. אלדד ומידד טוענים כי משה לא יזכה להשלים את מסע חייו ולא יכניס את עם ישראל אל הארץ המובטחת.

חשוב להבין. אנו, המכירים את המשך התורה, יודעים כי אכן כך היה, ונבואת אלדד ומידד הייתה נבואת אמת. אך באוזני השומע באותה שעה, הייתה זו חוצפה ועזות שאין לה פירוש אחר מלבד מרד בהנהגתו של משה. כעת מובנת יותר בהלתו של הנער שרץ אל משה ומדווח לו: "אלדד ומידד מתנבאים במחנה!"

כעת זוהרות דמויותיהם של יהושע ומשה באור יקרות. אלדד ומידד מכתירים את יהושע לממשיכו של משה, אך יהושע, לא זו בלבד שהוא איננו מתפתה לדבריהם, הוא אף מתגייס לדכא את מה שנראה כמרד ומציע למשה לכלוא את אלדד ומידד כדי שדבריהם לא יגיעו לאוזני העם. יהושע מגלה נאמנות מושלמת למשה.

ומשה – הוא כלל איננו חושב על עצמו. "המקנא אתה לי?!" הוא מתפלא על יהושע. וכי אני מרכז הסיפור של העם היהודי?! ומה אכפת לי אם המנהיג יהיה אדם אחר? אדרבה, כל אחד מעם ישראל ראוי להיות המנהיג. הלוואי, אומר משה, שכל עם ישראל יהיו נביאים בעצמם!

כך נראו שני המנהיגים הראשונים של עם ישראל: משה העניו מכל אדם, ויהושע המסור והנאמן. אלו הן תכונות ההנהגה שעל כולנו ללמוד משני המנהיגים הללו.

חזרה לעמודי פרשת השבוע

24/06/2020

סליק ירדני ממלחמת ששת הימים נחשף ליד הכותל המערבי

סליק ירדני ממלחמת ששת הימים נחשף ליד הכותל המערבי

בין הפריטים שנמצאו:

מחסניות מלאות בכדורים, כידון וחלקי רובה נוספים "סליק" תחמושת ירדני נחשף היום בחפירות רשות העתיקות מתחת ללובי של אתר מנהרות הכותל המערבי.

התחמושת הוסתרה בקרקעיתו של בור מים מתקופת המנדט הבריטי

החפירות מתקיימות בשיתוף הקרן למורשת הכותל המערבי, לקראת הכשרת כניסת מבקרים לסיור חדש ומרתק בנוסף לסיור הקלאסי של מנהרות הכותל. חבלני משטרת ישראל הגיעו למקום ובדקו את הפריטים. לדברי ד"ר ברק מוניקנדם-גבעון ותהילה שדיאל, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות: "במהלך חפירת בור המים חיכתה לנו הפתעה: כעשר מחסניות מלאות של מקלעי ברן וחלקים מרובה לי אנפילד הבריטי. לרוב אנחנו מוצאים בחפירות ממצאים עתיקים מלפני אלף או אלפיים שנה, אבל הפעם, זכינו לדרישת שלום שהוקפאה בזמן, בת 53 שנים. ככל הנראה, זהו מצבור נשק שהוטמן במכוון על ידי חיילי הליגיון הירדני במהלך מלחמת ששת-הימים, אולי בזמן שצה"ל שחרר את העיר העתיקה. בור המים שחפרנו שימש את מבני המגורים של שכונת המוגרבים שהיתה בנויה באזור רחבת הכותל של היום", הוסיף מוניקנדם-גבעון. אסף פרץ מרשות העתיקות, שזיהה את התחמושת, סיפר כי "מדובר בתחמושת שיוצרה בבריטניה במפעלי Greenwood and Batley LTD, שנמצא בלידס, יורקשייר. לפי הסימנים על כרכוב (החלק האחורי) הכדורים, התחמושת יוצרה בשנת 1956 והגיעה לידי הליגיון הירדני". חשיפת סליק התחמושת למקלעי ברן, מתאימה לשני מקלעים אחרים שנמצאו לפני כעשר שנים בבור מים אחר ברחבת הכותל המערבי, בחפירתה של ד"ר שלומית וקסלר-בדולח מרשות העתיקות." הוסיף פרץ. מהקרן למורשת הכותל המערבי נמסר כי: "בצד החשיפות המפוארות של עמנו מתקופת בית שני, אנו שמחים על מציאת שרידים גם מהמלחמה של הדור האחרון להשבת ליבו של העם היהודי להתרפק על אבני הכותל המערבי. הגילוי מזכה אותנו בעלי הנס- להכיר בניסיו של בורא עולם במקום הזה." לפני כחודש, פרסמו רשות העתיקות והקרן למורשת הכותל המערבי כי בחפירה הארכיאולוגית נחשפה מערכת תת קרקעית מסקרנת חצובה בסלע מימי בית שני, למרגלותיו של מבנה ציבור מרשים בן 1400 שנה.

16/06/2020

ביקור רשמי ראשון בכותל המערבי בצל הקורונה

ביקור רשמי ראשון בכותל המערבי בצל הקורונה

במסגרת ביקור ראש ממשלת יוון בישראל, הגיעו רעייתו הגב' מריה גרבוסקי ובנו מר קונסטנטינו מיטסוטקיס לביקור ולתפילה אישית בכותל המערבי.
ביקור זה הינו ביקור רשמי ראשון מאז התפרצות נגיף הקורונה.

11/06/2020

מנהרות הכותל אצלכם בבית!

מנהרות הכותל אצלכם בבית!

ההשתתפות בסיור כרוכה בהרשמה מראש ובתשלום דמי רישום סימליים בלבד (10 שקלים למשתתף / משפחה).

07/06/2020

שרת התפוצות הגב' עומר ינקלביץ בכותל המערבי

שרת התפוצות הגב' עומר ינקלביץ בכותל המערבי

שרת התפוצות הגב' עומר ינקלביץ בתפילה בכותל המערבי ובפגישה עם רב הכותל והמקומות הקדושים הרה"ג שמואל רבינוביץ. השרה ביקרה בחפירות החדשות שנחשפו לאחרונה עם מנכ"ל הקרן למורשת הכותל מרדכי (סולי) אליאב.