פרשת השבוע

דבר תורה שבועי מפי רב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ. דברי התורה המתקשרים ישירות לפרשת השבוע, מתקבלים על הקהל הרחב כתכנים הכתובים בשפה קולחת ונוגעים בעניין רב, ולמעשה בכל פרשת שבוע העולה לאתר, מגיעים מתעניינים רבים לקרוא, ללמוד ולהתחבר לפירושים של הרב. רבים יעידו כי פרשת השבוע מחדדת את המחשבות שלנו ופותחת קו מחשבה חדש.
פרשת השבוע הינה חלק מהפעילות שלנו, בין מגוון האירועים וסיוע לציבור, הקרן למורשת הכותל המערבי מזמינה אתכם בכל שבוע לקרוא ולהתעניין בתכני פרשת השבוע המשתנים.

 • כותל המערבי

  כי תצא - תשע"ט

  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  פרשת 'כי-תצא' פותחת בהמשך דיני המלחמה שהחלו בפרשה הקודמת, פרשת 'שופטים', וממשיכה במכלול של הלכות מקטגוריות שונות: הלכות מדינה, הלכות הנוגעות לחיי הנישואין, הלכות הנובעות מאירועים היסטוריים שונים, הלכות ש'בין אדם למקום' והלכות ש'בין אדם לחברו'.

  קריאה
 • כותל המערבי

  שופטים - תשע"ט

  בית הדין ובית המקדש – פרשת שופטים
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  בשבוע שעבר קראנו את פרשת 'ראה', שבה למדנו על חשיבותו של "המקום אשר יבחר ה' " – המקדש – אשר רק בו מותר להקריב קורבנות, אליו יש לעלות לרגל שלוש פעמים בשנה ובו יש לאכול את המעשר מיבול השדה.

  קריאה
 • כותל המערבי

  ראה - תשע"ט

  אל מול האלילות- פרשת ראה
  הרב שמואל רבינוביץ- רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  ספר 'דברים' מוקדש כולו לנאומי הפרידה של משה רבינו מן העם. נושאים רבים עלו בנאומים עלו, כשהמשותף לכולם הוא הצורך להכין את העם לקראת הכניסה אל ארץ כנען והמפגש עם עמי כנען – מפגש שיש בו סיכונים שונים, גשמיים ורוחניים.

  קריאה
 • כותל המערבי

  עקב - תשע"ט

  איך צריכה המציאות להיראות? – פרשת עקב
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  נאומיו של משה רבינו לפני פרידתו מן העם שאותו הוביל ארבעים שנה במדבר, ממשיכים ללוות אותנו עד היום באמצעות קריאת התורה בכל שבת. ספר 'דברים' ממשיך להדהד באוזנינו אלפי שנים לאחר שמשה עמד לפני העם והדריך אותם, הזהיר מפני הסכנות הרוחניות והעניק עצות להצלחה. אחד הדברים שאנו קוראים בפרשת השבוע ומלווה אותנו באופן עקבי, זו ה'ברכה' שאנו מברכים את א-לוהים.

  קריאה
 • כותל המערבי

  ואתחנן - תשע"ט

  ישר וטוב בלבו של האדם- פרשת "ואתחנן"
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי המקומות הקדושים

  השבוע נקרא את סוף הנאום הראשון של משה בספר 'דברים', ואת תחילתו של הנאום השני. נאום זה שנפתח בתיאור 'מעמד הר סיני' וחזרה על 'עשרת הדיברות', ממשיך ב'שמע ישראל' ועובר להדרכות על ההתנהגות הרצויה של העם לאחר שייפרד מן המנהיג, משה, וייכנס לארץ כנען בהנהגתו של יהושע בן נון.

  קריאה
 • כותל המערבי

  מסעי– תשע"ט

  מסע החיים – פרשת מסעי
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  פרשת 'מסעי' החותמת את ספר 'במדבר' – הרביעי מחמשת חומשי התורה, מסכמת את מסעותיו של עם ישראל במדבר, ממצרים ועד גבולה של ארץ ישראל, ומפרטת את המקומות בהם חנה העם בארבעים שנות נדודיו במדבר. פירוט נרחב ודקדקני זה התפרש בתורת החסידות כמשל למסעותיו של האדם בימי חייו, מיום היוולדו ועד יום מותו. בשם מייסד תנועת החסידות, ה'בעל שם טוב', נמסר כי כשם שעם ישראל נסע ממסע למסע עד בואו אל הארץ המובטחת, כך כל אדם "נוסע ממסע למסע עד בואו לארץ החיים העליונה" ('בעל שם טוב' לפרשת מסעי).

  קריאה
 • כותל המערבי

  מטות – תשע"ט

  מה רע באיסורים חדשים? – פרשת מטות
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
  פרשת 'מטות' פותחת בהלכות נדרים ושבועה. מהו נדר? מהי שבועה? אדם מעוניין להימנע ממעשה מסוים, ממאכל מסוים, מהתנהגות כלשהי, והוא מבקש לאסור על עצמו את אותו דבר שממנו הוא מנסה להימנע. שתי דרכים לכך מתוארות בפרשה: נדר ושבועה. נדר – מתייחס לחפץ או לאדם, ומשמעותו היא שהחפץ או האדם המסוים נאסרים על הנודר; שבועה - מתייחסת לפעולה, ומשמעותה התחייבות לבצע או להימנע מפעולה ספציפית.

  קריאה
 • כותל המערבי

  פנחס - תשע"ט

  רציפות, מסורת ואחריות – פרשת פנחס

  הרב שמואל רבינוביץ - רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
  פרשת 'פנחס' עוסקת בהכנות לקראת חילופי ההנהגה בעם ישראל. משה רבינו, המנהיג הראשון, היחיד שמכונה עד היום "רבינו", זה שהנהיג את העם ביציאתו ממצרים ובארבעים שנות הנדודים במדבר – מקבל הודעה על מותו הקרוב. תגובתו להודעה זו מפעימה: במקום לבקש על חייו, הוא פונה אל א-לוהים ומבקש ממנו:

  קריאה
 • כותל המערבי

  חוקת - תשע"ט

  ניצחון ללא ניסים – פרשת חוקת
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל והמקומות הקדושים
  פרשת 'חוקת' מפורסמת בזכות החוק הכתוב בתחילתה: 'פרה אדומה', ובזכות הסיפור המובא בהמשכה: חטא ההכאה על הסלע שבעטיו נגזר על משה ואהרון שלא להיכנס לארץ המיוחלת, ארץ כנען, הלוא היא ארץ ישראל. בהמשך הפרשה מתואר המסע אותו ערך עם ישראל על גבולה הדרומי והמזרחי של ארץ ישראל, מסע שהיה כרוך בכמה קרבות. הנה הראשון שבהם:

  קריאה
 • כותל המערבי

  קרח - תשע"ט

  פתיחת דלתות או טשטוש גבולות -פרשת קרח
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל והמקומות הקדושים
  פרשת השבוע נקראת פרשת 'קורח' על שמו של הדמות המרכזית בפרשה: קורח, המורד בהנהגתו של משה רבינו. כפי שמתואר בפרשה, קורח יחד עם שני טיפוסים מפוקפקים בשם דתן ואבירם, הנהיג מרד כנגד משה רבינו וסחף אחריו מאתיים וחמישים אנשים מכובדים, משכבת העילית של העם. המרד היה כה קשה, עד שלא הייתה דרך טבעית להתמודד איתו, ומשה נזקק לנס על-טבעי שיכריע בוויכוח: האדמה פערה את פיה ובלעה את קורח וחבריו המורדים. רק אז שקט המרד.

  חכמי המדרש תמהים על קורח שהסתבך בפרשייה אומללה זו:
  "קורח שפיקח היה, מה ראה לשטות הזו?"

  ועל כך הם משיבים:

  "עינו הטעתו; ראה שלשלת גדולה עומדת הימנו, שמואל ששקול כמשה ואהרן... אמר: אפשר הגדולה הזו עתידה לעמוד ממני ואני אדום (=אשתוק)?!"

  (במדבר רבה יח, ח)

  קריאה

בת מצווה בכותל

בת מצווה בכותל

חדש! הקרן למורשת הכותל המערבי שמחה להזמין את בנות המצווה ובני משפחותיהן לחגוג בת מצווה בטקס מרגש ומיוחד באווירה הקסומה של הכותל. והכל בחינם. מהרו להרשם והבטיחו לעצמכן חוויה בלתי נשכחת.

תרומה לכותל המערבי

כותל המערבי

היו שותפים בתחזוקת הכותל ובהבאתו לכל בית יהודי בעולם

מצלמות הכותל

מצלמות הכותל

התחברו בזמן אמת לביקור ותפילה בכותל המערבי וקחו חלק במתרחש ממש עכשיו ברחבת הכותל