פרשת שבוע

 • סוכות תשע"ז

  סוכות תשע"ז

  להתענג בצלו של האלוקים
  הרב שמואל רבינוביץ - רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  חג הסוכות הוא חג שמח במיוחד. אחרי התחושות הנעלות והפחד של ראש השנה ויום הכיפורים, כמה טוב להשתחרר קצת בחיק הטבע, לצאת כל המשפחה לסוכה לחגוג את החג שנאמר עליו בתורה: "והיית אך שמח"! -אבל מדוע?! לאיזו מטרה אנחנו חוגגים את החג הזה? נאמר בתורה:
  "למען ידעו דורותיכם כי בסוכות הושבתי את בני ישראל בהוציאי אותם מארץ מצרים"
  (ויקרא כ"ג מ"ג).

  קריאה
 • יום הכיפורים – תשע"ז

  יום הכיפורים – תשע"ז

  קלה הדרך לשינוי

  מיתר נרעד בליבו של כל יהודי כאשר מתקרב ובא יום הכיפורים. היום הגדול והקדוש הזה נושא בחובו מטען היסטורי אדיר: אלפי שנים של תשובה וכפרה, תפילה ובקשת רחמים, סליחה וטהרה.
  בשטף חיי השנה אנחנו עושים הרבה דברים שלא היינו רוצים לעשות, ולא ראוי שנעשה. וכשמגיעים ליום הקדוש ועושים חשבון נפש, חפצים אנו להיטיב את דרכינו ולכפר על עוונותינו, ואז עומדים לנוכח עצמינו ותוהים: האם באמת ניתן להשתנות? האם אפשר בבת אחת לשנות הרגלים מושרשים ולהפוך להיות אנשים טובים ומוסריים הרבה יותר?

  קריאה
 • פרשת וילך תשע"ז

  פרשת וילך תשע"ז

  לשיר את התורה

  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  בפרשת השבוע אנו פוגשים את משה רבינו בימיו האחרונים, כשהוא פונה אל העם בגילוי לב ואומר: "בן מאה ועשרים שנה אנוכי היום, לא אוכל עוד לצאת ולבוא". משה, המנהיג הראשון של העם היהודי, זה שהוציא את העם ממצרים, הוריד את שני לוחות הברית מהר סיני והנהיג את העם במסירות בארבעים שנות שהותו במדבר, עומד כעת ונפרד מהעם, לא לפני שהוא ממנה את המנהיג הבא, יהושע בן נון.

  קריאה
 • ראש השנה תשע"ז

  ראש השנה תשע"ז

  הרב שמואל רבינוביץ –
  רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  פתח כחודה של מחט

  בשעת שקיעת החמה של יום ... הקרוב נעמוד בפתחה של שנה חדשה. את תחילתה של השנה נחגוג ביומיים רצופים של "ראש השנה".
  אם נטה אוזן לשמו של החג, נבחין שאיננו מסמל רק את תחילתה של שנה חדשה. החג איננו מכונה "תחילת השנה" אלא "ראש השנה". הראש – איננו רק תחילתו של הגוף, כשאנו בוחנים את גוף האדם ניתן להתבונן עליו מלמטה למעלה כשתחילת הגוף היא דווקא מכיוון הרגליים. אבל ברור לכולם כי הראש הוא האיבר החשוב ביותר בגוף האדם, האיבר המשפיע והמנהל את כל הליכותיו, מתזוזתה של אצבע קטנה ועד היצירה המיוחדת ביותר שהאדם מסוגל ליצור. הראש הוא המנהל, בו נקבע הכל, וכך גם "ראש השנה" – לא רק תחילתה של שנה חדשה אלא יום בעל משמעות גבוהה המשפיעה על התנהלותנו במהלך כל השנה כולה, שתבוא על כולנו לטובה/

  קריאה
 • פרשת כי תבוא - תשע"ו

  פרשת כי תבוא - תשע"ו

  הזיכרון הלאומי
   
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
   
  פרשת כי תבוא מוקדשת ברובה לחיזוק הברית שכרת הבורא עם בני ישראל. התורה מחדדת שוב ושוב שכאשר יקיימו ישראל את המצוות יזכו לרוב ברכה וטובה, וכאשר יסטו מדרכי האלוקים הם ייגלו מעל אדמתם ויסבלו מאד.
  בתחילת הפרשה מופיעה מצווה אשר במבט ראשון נראה שאיננה קשורה כלל לעיקר תוכן הפרשה, מצוות 'ביכורים'.
  מהי מצווה זו?

  קריאה
 • פרשת כי תצא - תשע"ו

  פרשת כי תצא - תשע"ו

  שוטף מינוס שלושים

  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  פרשת כי תצא עמוסה במצוות סוציאליות שנועדו לבנות חיי חברה נכונים לעם ישראל לאחר כניסתו לארץ ישראל. במצוות אלו מכוונת התורה לחברה הוגנת עם חמלה לדל ולקשה היום.
  בעולם העסקים כיום מקובלת מאוד שיטת התשלום של "שוטף פלוס שלושים". כלומר, כאשר שוכרים מישהו לעבודה חד פעמית כל שהיא, פעמים רבות משלמים את שכרו רק שלושים יום לאחר החודש שבו הוא עבד. יש מקומות שבהן שיטת התשלום היא "שוטף פלוס שישים" או אפילו "שוטף פלוס תשעים". האם הסדר זה נכון על פי התורה או לא?

  קריאה
 • פרשת שופטים - תשע"ו

  פרשת שופטים - תשע"ו

  רצח יחיד - זעזוע לאומה
  הרב שמואל רבינוביץ
  רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  בפרשת שופטים מצווה משה רבינו את העקרונות הבסיסיים בענייני צבא ומלחמה. הוא מורה דרך איך להתנחל בארץ ומסביר על התנהלות נכונה של חיי חברה וקהילה. לקראת סוף הפרשה, הוא עוסק בטיפול במקרה מחריד: מציאת גופה של אדם שנרצח מחוץ לעיר, ולא יודעים מיהו הרוצח.
  ככל שנכנס לרזולוציות הקטנות של הוראות התורה למקרה כזה, נגלה את החשיבות האדירה שנתנה התורה לחיי אדם.

  קריאה
 • פרשת ראה - תשע"ו

  פרשת ראה - תשע"ו

  בס"ד

  הברכה תלויה בנו!
  הרב שמואל רבינוביץ
  רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  בפרשת ראה אנחנו ממשיכים לקרוא את נאומו של משה באזני בני ישראל לפני מותו. בתחילת הפרשה מציג משה בפני העם שני מסלולים לבחירה:
  "ראה אנוכי נותן לפניכם היום, ברכה וקללה. את הברכה, אשר תשמעו אל מצוות ה' אלוקיכם אשר אנוכי מצווה אתכם היום. והקללה, אם לא תשמעו... ללכת אחרי אלוהים אחרים..." (דברים י"א, כ"ו)

  קריאה
 • פרשת עקב – תשע"ו

  פרשת עקב – תשע"ו

  קשיים בחיים - מנוף לצמיחה
   
  הרב שמואל רבינוביץ
  רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
   
  בפרשת השבוע, פרשת עקב, ממשיך משה בנאומו המכונן, אותו הוא נושא באזני בני ישראל לפני מותו. בתוך הנאום שזורות תובנות מעמיקות במחשבת היהדות, וכלים רבים להתמודדות נכונה ונבונה עם חיי היום יום שלנו.
  אין אדם שחייו לא מלווים בקשיים מסוגים שונים. לאחד יש בעיות פרנסה, לחברו קושי במציאת בן זוג ולשלישי ענייני בריאות. כאשר נעמיק בכמה פסוקים בפרשת השבוע, נמצא שמשה רבינו מעניק לבני עמו זווית ראיה שונה על הייסורים שעברו עליהם במסעם במדבר סיני, בדרכם ממצרים לישראל.

  קריאה
 • פרשת ואתחנן – תשע"ו

  פרשת ואתחנן – תשע"ו

  הדרך לאהבה
  הרב שמואל רבינוביץ
  רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
   
  בפרשת ואתחנן, הנקראת בשבת הקרובה, ממשיך משה לדבר את דבריו האחרונים בפני עם ישראל. הוא מספר את סיפור קבלת התורה, משמיע את עשרת הדברות, וגם מלמדם את פרשת "שמע ישראל" הכתובה בתפילין ובמזוזות ונקראת על ידי עם ישראל יום יום - בוקר וערב, במשך אלפי שנים.
  בפסוק השני בפרשה זו צווינו על אהבת השם: "ואהבת את ה' אלוקיך בכל לבבך" (דברים, ו, ה). פסוק זה מעורר תמיהה לא פשוטה: האם ניתן לצוות לאהוב מישהו? הרי זה כאילו נבוא למישהו ונאמר לו: "עליך לאהוב את פלוני!" הלא אהבה היא רגש, כלום ניתן לשלוט על רגשות?

  קריאה

תרומה לכותל המערבי

תרומה לכותל המערבי

היו שותפים בתחזוקת הכותל ובהבאתו לכל בית יהודי בעולם