פרשת שבוע

 • פרשת שמות - תשע"ז

  פרשת שמות - תשע"ז

  אתה יכול!
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
   
  בשבוע שעבר סיימנו את קריאת ספר בראשית, הוא הספר של 'האבות המייסדים'; הספר שבו קראנו על בריאת העולם, על הבחירה באברהם, יצחק ויעקב - על חייהם, קשייהם ומסעם של האבות. חתימת ספר בראשית סיפרה לנו על השתקעותה של משפחת יעקב במצרים כמשפחה המקורבת לשלטון, ואף מקבלת חבל-ארץ מיוחד להתגורר בו.החל מהשבוע הנוכחי אנו עוברים לקרוא על 'דור הבנים', הדור שכמו בנחיתה פתאומית נפל אל מעמקי השיעבוד ועבודת-הפרך, הדור שתינוקותיו מושלכים באכזריות אל הנילוס, הדור שנאנח, זועק ומשווע לעזרת אלוהים.

  קריאה
 • פרשת ויחי– תשע"ז

  פרשת ויחי– תשע"ז

  שותפות נצחית ואינטרס לאומי
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
   
  במרכזה של פרשת השבוע 'ויחי', עומדות ברכותיו של יעקב לבניו לפני מותו. לכל בן ייחד יעקב מספר מילים שבאמצעותן הנחה אותו בדרכו. מילים אלו לא היו הדרכה לאותו בן בלבד, אלא לכל צאצאיו של אותו בן.
  חלוקת עם ישראל לשנים-עשר שבטים שהייתה קיימת עד חורבן בית המקדש, לא הייתה חלוקה שבטית/משפחתית בלבד, אלא גם חלוקה מהותית. כל שבט קיבל תפקיד מיוחד וביחד הרכיבו שנים-עשר השבטים את העם, כשכל שבט תורם את חלקו.

  קריאה
 • פרשת ויגש – תשע"ז

  פרשת ויגש – תשע"ז

  התנגשות התרבויות
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  בפרשת השבוע 'ויגש', אנו קוראים ומתבוננים על הירידה הגדולה: משפחת יעקב יורדת מארץ כנען לארץ מצרים. ירידה זו אינה נעשית מתוך שמחה, אלא מכורח כלכלי-קיומי. השנים הן שנות בצורת, הרעב בארץ כנען מגיע לשיאו, ואילו במצרים – התגלה להם –יוסף הבן/האח שמשמש כ'משנה למלך' והוא מנהל בפועל את הממלכה. בנוסף יש לזכור, כי יוסף היה זה שתכנן וביצע את אגירת התבואה בשנים הקודמות עבור שנות הרעב. מצרים הפכה באותן שנים לספקית המזון הגדולה באיזור, ויוסף היה המנצח על הכלכלה המצרית.

  קריאה
 • חנוכה – תשע"ז

  חנוכה – תשע"ז

  נרות החנוכה ו"עידן המידע"
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  חג החנוכה אותו נוהג עם ישראל לחגוג כבר כמעט 2,200 שנים, הוא חג שבא לציין אירוע היסטורי שהתרחש בימי בית המקדש השני. אנטיוכוס הרביעי (אפיפנס) שעמד בראש הממלכה הסלאוקית-יוונית, ביקש להשליט את התרבות ההלניסטית בארץ ישראל, ועשה זאת באמצעות "גזירות שמד" שבהן אסר על היהודים לקיים מצוות. משפחת החשמונאים, כוהנים תושבי איזור מודיעין, במרחק לא רב מירושלים, הנהיגה מרד, שבסופו – למרבה ההפתעה – הצליחה לגבור על האימפריה הסלאוקית ולקומם שלטון יהודי בארץ ישראל.

  קריאה
 • פרשת וישב – תשע"ז

  פרשת וישב – תשע"ז

  חטא לאדם ולאלוהים
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  פרשת השבוע 'וישב', עוסקת ברובה בקורותיו של יוסף, בנו האהוב של יעקב אבינו. יוסף, הנער יפה התואר, זוכה לפינוק והעדפה על ידי אביו, מה שמוביל לקנאה ושנאה כלפיו מצד אחיו האחרים. בסופו של השלב הראשון בסיפור, אנו קוראים על מכירתו של יוסף לעבדות על ידי אחיו. יוסף נלקח כעבד למצרים, ושם נמכר לשרת בביתו של פוטיפר, אחד משרי המלך פרעה.
  בביתו של פוטיפר מתגלה העבד העברי כמצליחן, כמי שידיו ניחונו במגע זהב. הדבר מוצא חן בעיני אדוניו שמחליט למסור בידיו של יוסף את ניהול ביתו ועסקיו.

  קריאה
 • פרשת ויצא – תשע"ז

  פרשת ויצא – תשע"ז

  רמאות גדולה, רמאות קטנה
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  דרכה של תורה, שכאשר היא מספרת לנו את ההיסטוריה של עם ישראל ושל אבות האומה, היא אינה מספרת לנו את הסיפור המלא, אלא בוחרת קטעים מסוימים, שמהם יכול כל אדם להפיק לקחים משמעותיים. כך, לדוגמא, את תולדות חייו של אברהם אבינו מספרת התורה רק מגיל שבעים וחמש והלאה; חייו של יצחק מסופרים בקצרה; מתקופת שהותו הארוכה של עם ישראל במדבר, בחרה התורה לספר לנו רק על שנתיים.


  קריאה
 • פרשת תולדות – תשע"ז

  פרשת תולדות – תשע"ז

  הרב שמואל רבינוביץ –
  רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  הרוח שגברה על הכוח
  בפרשת השבוע אנו פוגשים את בניהם של יצחק ורבקה: יעקב ועשיו, זוג התאומים המפורסמים שהיו כה שונים זה מזה, דבר שהביא להתפתחותה של יריבות קשה ביניהם.
  כבר מרגע לידתם הם היו שונים זה מזה: "ויצא הראשון אדמוני כולו כאדרת שיער, ויקראו שמו: עשיו", ואילו יעקב מעיד על עצמו: "ואנוכי איש חָלָק". גם תחומי עיסוקיהם התבררו כשונים לחלוטין: "ויגדלו הנערים, ויהי עשיו איש יודע ציד איש שדה, ויעקב איש תם יושב אוהלים". (בראשית כה', כז')

  קריאה
 • פרשת חיי שרה – תשע"ז

  פרשת חיי שרה – תשע"ז

  על מוות וחיים
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  שמה של פרשת השבוע הוא אחד היפים בשמותיהן של פרשיות התורה: "חיי שרה". אך כאשר מדפדפים מעט בפרשה, מגלים כי היא עוסקת במוות יותר מאשר בחיים. בתחילת הפרשה אנו קוראים על מותה וקבורתה של שרה, ובסוף הפרשה אנו קוראים על מותו וקבורתו של אברהם.
  האם השם "חיי שרה" הוא אירוניה בלבד? דומה שלא. מותם של אברהם ושרה מתואר בתורה ובמדרשי חז"ל ככזה שיכול לשפוך לנו אור על החיים. על שרה נאמר במדרש ששנותיה היו שוות זו לזו:
  "בת מאה כבת עשרים - לנוי; בת עשרים כבת שבע - לחטא." (ילקוט שמעוני, תהלים תשל)
  על אברהם נאמר: "וימת אברהם בשיבה טובה זקן ושבע." (בראשית כה, ח)

  קריאה
 • פרשת וירא – תשע"ז

  פרשת וירא – תשע"ז

  אברהם, סדום ותבואת השיגעון
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  בפרשת השבוע 'וירא' אנו פוגשים לראשונה את אברהם המתפלל. תפילה איננה טקס וגם לא מטלה. תפילה היא פנייה אל אלוהים – אדון כל, כי יתן לנו את החסר, וייטיב לנו את חיינו.
  ובכן, אברהם מתפלל. מה הוא מבקש? לא את צרכיו האישיים הוא מבקש. הוא מתפלל על אנשים אחרים, על אנשי סדום. אלו שהתורה מעידה עליהם שהם "רעים וחטאים לה' מאוד", עבורם הוא מתפלל, עליהם הוא מבקש.
  סיפורה של תפילה זו הוא מרתק. אברהם חווה התגלות, ובה נאמר לו כי העיר סדום עומדת להיחרב בעקבות מעשי העוול של תושביה. הם גונבים, הם אונסים, הם דוחים את הנזקקים. הם אנשים רעים. היינו יכולים לחשוב שאברהם הדוגל בעשיית צדקה ומשפט, שתפיסת עולמו מנוגדת לחלוטין למעשי אנשי סדום, ישמח לשמע הבשורה על סדום העומדת להיחרב. אך אברהם מפתיע. הוא בוחר להתפלל.

  קריאה
 • פרשת לך לך – תשע"ז

  פרשת לך לך – תשע"ז

  אברהם, מונותיאיזם – ומה הלאה?
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  בפרשת השבוע, 'לך לך' אנו פוגשים לראשונה את אברהם אבינו כשהוא נבחר על ידי אלוהים להיות האב הראשון של העם היהודי, והוא בן שבעים וחמש. מדוע הוא נבחר? מה בעצם אנו יודעים על אברהם אבינו?
  המסורת היהודית מספרת על ילד שמסתכל על השמיים, מביט בכוכבים ושואל את עצמו "מי עשה את כל זה?". לאחר מכן הוא מסתכל על בני אדם ושואל את עצמו "כיצד נכון להתנהג?". הוא רואה אנשים סובלים וכאבם נוגע ללבו, ואז הוא שואל "למה?". ילד פלא שכזה, שמחפש תשובה לכל שאלה.


  קריאה

תרומה לכותל המערבי

תרומה לכותל המערבי

היו שותפים בתחזוקת הכותל ובהבאתו לכל בית יהודי בעולם