פרשת שבוע

 • פרשת תזריע-מצורע תשע"ז

  פרשת תזריע-מצורע תשע"ז

  מתחם מקודש: "כאן חיים"
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
  שתי הפרשיות אותן נקרא השבוע – 'תזריע' ו'מצורע' – עוסקות בשורה של הלכות טומאה וטהרה. סיטואציות שונות במהלך החיים נחשבות כ'טומאה', ופרשיות אלו מנחות את האדם השרוי במצב מסוג זה כיצד להיטהר מטומאתו. בניגוד למחשבה נפוצה, על האדם אין איסור להיטמא (מלבד אם הוא כהן), אך אם ברצונו להיכנס אל בית המקדש או לאכול 'קדשים', כלומר קרבנות, עליו להיטהר.

  קריאה
 • פרשת שמיני - תשע"ז

  פרשת שמיני - תשע"ז

  מסורת, תורה וידיד נאמן
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  פרשת השבוע – 'שמיני' מספרת על אחד המאורעות החגיגיים בחוויות עם ישראל בדרכו ממצרים אל הארץ המובטחת, ארץ ישראל: הקמת המשכן. ה'משכן', הלא הוא המקדש הזמני שליווה את העם בנדודיו עד הקמת בית המקדש במקומו הקבוע בירושלים, היה המקום בו הייתה "השראת השכינה", דרכו קיבל משה רבינו את נבואותיו, והוא היווה מעין תחליף להר סיני בו היה המעמד הגדול של קבלת התורה ושני לוחות הברית.

  קריאה
 • שביעי של פסח - תשע"ז

  שביעי של פסח - תשע"ז

  על מה איננו שמחים?
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  היום החותם את שבעת ימי הפסח מכונה "שביעי של פסח". הוא מתייחד מחמשת הימים שלפניו בכך שאף הוא "יום טוב" - כלומר יום חג האסור בעשיית מלאכה כיומו הראשון של חג הפסח. ביום זה נהגו ישראל לקרוא בבתי הכנסת את פרשת "קריעת ים סוף" ואת השירה שנאמרה אחריה, לזכר הנס המופלא שהתרחש בליל החג, בו נקרע הים לפני אבותינו שזה עתה יצאו ממצרים, והם עברו בתוכו בעוד אדוניהם המצריים שרדפו אחריהם ונכנסו אחריהם אל הים, טבעו במים.

  קריאה
 • פסח - תשע"ז

  פסח - תשע"ז

  גאולה ויוזמה אנושית
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
  הערב הפותח את שבעת הימים של חג הפסח, הוא "ליל הסדר". זהו לילה מיוחד במינו, בו מתכנסות משפחות סביב שולחן אחד, הורים וילדים ולפעמים אף יותר משלוש דורות, כשהעיסוק המרכזי בלילה זה הוא "סיפור יציאת מצרים".

  קריאה
 • פרשת צו– תשע"ז

  פרשת צו– תשע"ז

  אש מתוך החיים
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  בפרשת השבוע 'צו', אותה נקרא בבית הכנסת בשבת הקרובה, אנו קוראים פרטים רבים השייכים אל הלכות הקרבנות ואופני הקרבתם בבית המקדש. שוב ושוב מרתק לגלות, כיצד הפסוקים העוסקים בבית המקדש שאיננו עומד על תלו בירושלים כבר כאלפיים שנה ונראים כחסרי משמעות עבור האדם החי בתקופה ובתרבות שונה כל כך, טומנים בחובם רעיונות משמעותיים ובעלי תוכן השופכים אור על חייו של האדם, ושל האדם היהודי בפרט, גם לאחר אלפי שנים מעת כתיבתם.
   
   

  קריאה
 • פרשת ויקרא – תשע"ז

  פרשת ויקרא – תשע"ז

  היחיד והעם בעבודת אלוהים
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  לאחר שסיימנו בשבוע שעבר את קריאת ספר 'שמות', בשבת הקרובה נתחיל לקרוא את ספר 'ויקרא'. ספר זה עוסק ברובו בדיני בית המקדש, טומאה וטהרה, ולכן הוא מכונה גם 'תורת כוהנים'. לקורא בן ימינו נראה כאילו ספר ויקרא אינו רלוונטי לחיינו, שהרי בית המקדש אינו עומד על תלו בירושלים מזה כאלפיים שנה. אולם התבוננות והקשבה רגישה לדברי התורה, מראה שגם החלקים העוסקים בתחומים שנראים במבט ראשוני לא-רלוונטיים, מתגלים כמשליכים על כל רבדי החיים ויש בהם כדי להעניק משמעות ותוכן לחיי האדם המאמין בכל דור ובכל תרבות.

  קריאה
 • פרשת ויקהל פקודי - תשע"ז

  פרשת ויקהל פקודי - תשע"ז

  חכמה השוכנת במעמקי הלב
  הרב שמואל רבינוביץ - רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
   
  לאחר שקראנו בשבועות האחרונים את הפרשיות בהן שורטטה התכנית לבניית ה'משכן' – הוא המקדש הזמני שליווה את עם ישראל בארבעים שנות נדודיו במדבר - והכלים המוצבים בתוכו, בפרשת השבוע 'ויקהל' אנו קוראים את התיאור כיצד נאספו הכסף והחומרים הדרושים לשם בניית המשכן, ואת תהליך בנייתו.

  קריאה
 • פורים - תשע"ז

  פורים - תשע"ז

  היהודי שלא נכנע אל הרוע
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
   
  כבכל שנה, נחגוג בימים הקרובים את "חג הפורים", חג המציין את הנס שהתרחש לפני כאלפיים ושלוש מאות שנה ובו ניצל העם היהודי מהשמדה המונית. והנה תקציר הסיפור: המן, יועצו של המלך אחשוורוש שמלך על האימפריה הפרסית, כעס על מנהיג העם היהודי - מרדכי, בעקבות סירובו של האחרון להשתחוות לפניו. כנקמה במרדכי ובעמו זמם המן "להשמיד, להרוג ולאבד" את את כל היהודים שבאימפריה הפרסית, ביום אחד. אולם הצלת היהודים היתה מוכנה עוד קודם עצת המן להשמידם. זמן מה קודם לכן, אסתר, בת אחיו של מרדכי, מונתה לכהן כאשתו של המלך אחשוורוש, שהצליחה לסכל את עצתו של המן.

  קריאה
 • פרשת כי תשא - תשע"ז

  פרשת כי תשא - תשע"ז

  תכונה מתהפכת
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  בפרשת השבוע 'כי תשא', מתואר אחד האירועים החמורים בראשית ההיסטוריה של העם היהודי: 'חטא העגל'. המנהיג, משה רבינו, עלה להר סיני לארבעים יום ולילה בכדי לקבל שם את התורה ולהעבירה לעם, ובזמן הזה – העם החונה למרגלות ההר יוצק עגל מזהב וסוגד לו. חטא זה של 'עבודה זרה' מנותק מאוד מתפיסת העולם שבה אנו חיים כיום. קשה לנו להבין את הפיתוי והמשיכה ליצור פסל ולסגוד לו, אולם חכמי התלמוד מספרים לנו (מסכת סנהדרין דף קב) שבאותה תקופה עליה מדובר, המשיכה לעבוד 'עבודה זרה' הייתה חזקה ביותר והיה קשה להתגבר עליה.

  קריאה
 • פרשת תצווה - תשע"ז

  פרשת תצווה - תשע"ז

  מנהיג הנושא את העם על לבו
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
   
  פרשת השבוע – 'תצוה', עוסקת בבגדים שהיה לובש הכהן הגדול בבית המקדש. אלו בגדים יקרי ערך שנועדו לסמל את מעמדו המכובד של הכהן, ואת העובדה שהוא נבחר לשרת את העם ולהקריב את קרבנותיו.
  אחד מן הבגדים שלובש הכהן הוא ה'חושן' – יריעת בד מרובעת שאליה רקומים אבנים יקרות ערך שעליהן היו חרוטים שמותיהם של שנים עשר שבטי ישראל. חכמי התלמוד (מסכת יומא דף עג) מלמדים אותנו שהחושן לא שימש כתכשיט בלבד. היה לו שימוש מעשי לתועלת העם כולו.
   

  קריאה

תרומה לכותל המערבי

תרומה לכותל המערבי

היו שותפים בתחזוקת הכותל ובהבאתו לכל בית יהודי בעולם