פרשת שבוע

 • ויקהל פקודי - תשע"ז

  ויקהל פקודי - תשע"ז

  חכמה השוכנת במעמקי הלב
  הרב שמואל רבינוביץ - רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
   
  לאחר שקראנו בשבועות האחרונים את הפרשיות בהן שורטטה התכנית לבניית ה'משכן' – הוא המקדש הזמני שליווה את עם ישראל בארבעים שנות נדודיו במדבר - והכלים המוצבים בתוכו, בפרשת השבוע 'ויקהל' אנו קוראים את התיאור כיצד נאספו הכסף והחומרים הדרושים לשם בניית המשכן, ואת תהליך בנייתו.

  קריאה
 • פורים - תשע"ז

  פורים - תשע"ז

  היהודי שלא נכנע אל הרוע
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
   
  כבכל שנה, נחגוג בימים הקרובים את "חג הפורים", חג המציין את הנס שהתרחש לפני כאלפיים ושלוש מאות שנה ובו ניצל העם היהודי מהשמדה המונית. והנה תקציר הסיפור: המן, יועצו של המלך אחשוורוש שמלך על האימפריה הפרסית, כעס על מנהיג העם היהודי - מרדכי, בעקבות סירובו של האחרון להשתחוות לפניו. כנקמה במרדכי ובעמו זמם המן "להשמיד, להרוג ולאבד" את את כל היהודים שבאימפריה הפרסית, ביום אחד. אולם הצלת היהודים היתה מוכנה עוד קודם עצת המן להשמידם. זמן מה קודם לכן, אסתר, בת אחיו של מרדכי, מונתה לכהן כאשתו של המלך אחשוורוש, שהצליחה לסכל את עצתו של המן.

  קריאה
 • פרשת כי תשא - תשע"ז

  פרשת כי תשא - תשע"ז

  תכונה מתהפכת
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  בפרשת השבוע 'כי תשא', מתואר אחד האירועים החמורים בראשית ההיסטוריה של העם היהודי: 'חטא העגל'. המנהיג, משה רבינו, עלה להר סיני לארבעים יום ולילה בכדי לקבל שם את התורה ולהעבירה לעם, ובזמן הזה – העם החונה למרגלות ההר יוצק עגל מזהב וסוגד לו. חטא זה של 'עבודה זרה' מנותק מאוד מתפיסת העולם שבה אנו חיים כיום. קשה לנו להבין את הפיתוי והמשיכה ליצור פסל ולסגוד לו, אולם חכמי התלמוד מספרים לנו (מסכת סנהדרין דף קב) שבאותה תקופה עליה מדובר, המשיכה לעבוד 'עבודה זרה' הייתה חזקה ביותר והיה קשה להתגבר עליה.

  קריאה
 • פרשת תצווה - תשע"ז

  פרשת תצווה - תשע"ז

  מנהיג הנושא את העם על לבו
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
   
  פרשת השבוע – 'תצוה', עוסקת בבגדים שהיה לובש הכהן הגדול בבית המקדש. אלו בגדים יקרי ערך שנועדו לסמל את מעמדו המכובד של הכהן, ואת העובדה שהוא נבחר לשרת את העם ולהקריב את קרבנותיו.
  אחד מן הבגדים שלובש הכהן הוא ה'חושן' – יריעת בד מרובעת שאליה רקומים אבנים יקרות ערך שעליהן היו חרוטים שמותיהם של שנים עשר שבטי ישראל. חכמי התלמוד (מסכת יומא דף עג) מלמדים אותנו שהחושן לא שימש כתכשיט בלבד. היה לו שימוש מעשי לתועלת העם כולו.
   

  קריאה
 • פרשת תרומה - תשע"ז

  פרשת תרומה - תשע"ז

  מקדש אנושי
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  פרשת השבוע 'תרומה', עוסקת בפרטי הדינים של בניית ה'משכן' - הוא המקדש הזמני שליווה את עם ישראל בנדודיו במדבר, עד בנייתו של בית המקדש הקבוע בירושלים. בפרשה זו אנו קוראים פרטים רבים הנוגעים לבניית המשכן, גודלם המדויק של הכלים שהיו בו ומידות האורך והרוחב של המשכן עצמו שבתוכו היו הכלים.
  הפרשה פותחת בדיבור שהופנה אל משה:
   "דבר אל בני ישראל ויקחו לי תרומה." (שמות כה, ב)

  קריאה
 • פרשת משפטים - תשע"ז

  פרשת משפטים - תשע"ז

  צדק וחמלה – הילכו יחדיו?
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל במערבי והמקומות הקדושים

  בפרשת השבוע אנו עומדים עדיין תחת הרושם של המעמד נורא ההוד - "מעמד הר סיני" בו זכה העם היוצא ממצרים להתגלות אלוהית וקיבל את עשרת המצוות היסודיות הטומנות בחובן את המשמעות של המושג 'להיות יהודי'. פרשת משפטים עוסקת בחוקים המעשיים הנוגעים לחיי היום-יום שבין אדם לחברו; בפרשה זו מופיעות הלכות רבות הנוגעות לדיני עבדות, נזיקין והלוואה.

  קריאה
 • פרשת יתרו - תשע"ז

  פרשת יתרו - תשע"ז

  מה מציע לנו אלוהים?
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  הגענו לנקודה המרכזית, לפסגת הסיפור, לשיאה של העלילה. השבוע אנו קוראים את הסיפור המרכזי שאותו סובבת התורה כולה, וגם חיי העם היהודי לדורותיו – "מעמד הר סיני".
  תיאור המעמד עצמו ניתן בתורה בפירוט רב. היה זה מעמד מרהיב ומהמם, שבן אנוש אינו יכול לעמוד מולו בשלווה. הייתה זו התגלות פומבית, חד-פעמית בהיסטוריה האנושית, חסרת תקדים. העם כולו, נשים וגברים, מבוגרים עם ילדים, חוו את החוויה העזה ביותר שאדם מסוגל לחוות. הם עמדו למרגלות הר סיני ושמעו את אלוהים מדבר אליהם: "אנוכי ה' אלוהיך אשר הוצאתיך מארץ מצרים".

  קריאה
 • פרשת בשלח - תשע"ז

  פרשת בשלח - תשע"ז

  העתיד שמשנה את ההווה
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  השבת שבה קוראים את פרשת 'בשלח' מכונה "שבת שירה", זאת על שם "שירת הים" אותה קוראים בחגיגיות בבוקרו של יום השבת בבית הכנסת. מתי ועל מה נאמרה "שירת הים"?
  שישה ימים לאחר שעם ישראל יצא ממצרים, הוא הגיע למבוי סתום. המדבר והים סגרו עליו משלושה כיוונים, ומאחור הגיע הצבא המצרי האדיר להשיב אותם אל העבדות וההשפלה במצרים. נראה היה בעיניהם כי כל אירועי השנה החולפת – עשרת המכות והיציאה המופלאה ממצרים – היו לריק. ההבטחות שהבטיח להם משה בשם אלוהים, לא נראו כעומדות להתממש. הייאוש פשה בהם והם הגיעו לשפל שאותו יכול לחוות רק מי שטעם מעט מן החירות ומבין שהיא אינה בהישג ידו.
   

  קריאה
 • פרשת בא - תשע"ז

  פרשת בא - תשע"ז

  גאולה, תלות ותפילה
  הרב שמואל רבינוביץ

  רב הכותל המערבי והמקומות הקדושיםבפרשת השבוע 'בא' אנו קוראים על אחד המאורעות המשפיעים ביותר בתולדות האנושות: יציאת מצרים. העם היהודי שהיה משועבד לעבודת פרך במצרים; שתינוקותיו נזרקו באכזריות אל נהר הנילוס; שנמנעו ממנו זכויות אנושיות בסיסיות – יצא לחירות. לא עוד עבדות. לא עוד השפלה. מעתה, העם יעשה את דרכו אל הארץ המובטחת, ארץ כנען, מתוך תודעת בחירה ותפקיד שעליו למלא: להקים באותה ארץ מובטחת "ממלכת כוהנים וגוי [-עם] קדוש".

  קריאה
 • פרשת וארא - תשע"ז

  פרשת וארא - תשע"ז

  עשר מכות ושלוש תובנות
  הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

  בפרשת השבוע 'וארא' אנו קוראים על שבע מתוך 'עשרת המכות' שהוטחו בעם המצרי ובמנהיגיו. מכות אלו לא באו רק כעונש על התנהגותם של המצרים כלפי העם היהודי המשועבד, התנהגות שהייתה אכזרית במיוחד – השלכת תינוקות בני יומם אל נהר הנילוס ועוד, אלא הן באו גם לחנך את העם המצרי ולשנות את תפיסת המציאות המוכרת לו, זו שהביאה אותו להתנהגות אכזרית ושפלה זו.

  קריאה

תרומה לכותל המערבי

תרומה לכותל המערבי

היו שותפים בתחזוקת הכותל ובהבאתו לכל בית יהודי בעולם