לוח ארועים

לוח ארועים

22/12/2019

הדלקת נר ראשון של חנוכה בכותל המערבי   מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך

הדלקת נר ראשון של חנוכה בכותל המערבי מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך

הערב (א) התקיימה הדלקת נר ראשון של חנוכה בכותל המערבי על יד הרב הגאון הרב דוד לאו, הרב הראשי לישראל, הרב הגאון הרב שמואל רבינוביץ רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים, ראש עיריית ירושלים מר משה ליאון, עו"ד מר עודד פלוס מנכ"ל משרד הדתות ובמעמד השר לביטחון פנים השר גלעד ארדן, משפחות שכולות וקהל רב.   רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים בירך את המשתתפים ואמר כי "לאורך שנות ההיסטוריה הוכיחו בני העם היהודי שוב ושוב כי כוחו והשפעתו של עם אינן קשורות לא לכוחו הצבאי או הכלכלי, אלא לאור שהוא נושא בליבו. טבעו של האור שגם המועט שבו מצליח להאיר אפלה גדולה, בעוד שגם החושך הגדול ביותר אין בכוחו לכבות את האור. ואכן - אותו האור, המבקש לגרש את החושך, יקד בליבותיהם של עמנו בכל הדורות. חג החנוכה, חג מלחמת האור בחושך, הוא הזמן של כולנו להיזכר בכוחו של אור קטן לגרש הרבה מן החושך, ולהדליק את האור הזה בנפשנו."   הרב הראשי בירך את הקהל שהגיע ואמר כי: ההדלקה היא "נר איש וביתו". ע"י הדלקה ציבורית לא יוצאים ידי חובת הדלקה, ולמרות זאת תיקנו חכמים להדליק בבתי כנסיות. על אחת כמה וכמה ליד שריד בית מקדשנו בבית הכנסת הגדול של העם היהודי ברחבת הכותל המערבי. דוקא כאן מרגישים בבית, זה הבית של כל העם היהודי ובו נדליק את נרות החנוכה. מחזק את מפעלותיהם של המכבים החשמונאים שמסרו נפשם על קידוש שם שמים. שנלחמו על קדושת השבת, התורה היהודית ומצוותיה וננסה להמשיך בדרכם כדי לראות במהרה שהאור הגדול ברחבה כאן יאיר אל הקודש."   השר לביטחון פנים השתתף בהדלקה ואמר כי "נצחון המכבים הוא לא רק ניצחון פיזי. זה היה ניצחון רוחני שאיפשר לשקם את המקדש. איפשר ליהודים לחזור ולפקוד כאן את הכותל ולממש את האמונה שלנו. תודה רבה לשוטרי משטרת ישראל ששומרים כאן על הבטחון של מיליוני המבקרים בכותל המערבי מדי שנה. בזכותם יש לנו כאן בטחון לממש את הזכות ההיסטורית שלנו על ארץ ישראל, על המקומות הקדושים והכותל המערבי."   ראש עיריית ירושלים בירך ואמר "חג החנוכה הוא הזדמנות מיוחדת לראות את האור המיוחד שבעמנו, כמו בימים ההם, בתקופת המכבים - גם בזמן הזה, מעטים יכולים לבצע שינוי גדול, אם הם רק אוזרים את האומץ ואת הרצון לפעול ולשנות. עומדות פה היום משפחות ששילמו את המחיר היקר מכל למען המדינה. אין זמן מתאים מחנוכה לומר להם: תודה! הסיטואציה הביטחונית כאן בארץ לא פשוטה, ויש לא מעט משפחות ששילמו מחיר כבד ומקריבים יום יום קורבן אישי. לצערנו, זהו חלק ממחיר ההישרדות שהעם היהודי משלם זה אלפי שנים הן בגלויות, והן כאן לאחר תקומת ישראל. יש כאן איתנו משפחות גיבורות, משפחות שהן המכבים של דורנו, משפחות שמתמודדות יום יום עם שכול, עם אובדן של אב או אם במשפחה, וממשיכות הלאה, נאבקות להאחז בחיים, מחזיקות את הנר שלהן בכל הכוח ומגרשים איתו את החושך".   מנכ"ל משרד הדתות בירך על העשייה מבורכת ואמר שכאשר אנו מתפללים ומברכים "על הניסים" זה בבחינת ניסים הקורים ביום יום. אנו חיים בתקופה ניסית גם אם איננו חשים זאת, המציאות שלנו היום במדינת ישראל הינה בבחינת נס."   עוזי, אב שכול חיזק את הקהל בדברים ואמר כי בנו יוסי קרמן נפל בקרב בירושלים ונתן את כל כולו להגן על אזרחים חפים מפשע. אני קורא להם המכבים של היום, כל החללים שיש לנו. הם המכבים החדשים שכל פעם באים במקומם וזה הגדולה של עם ישראל על החום ואהבה שמעניקים לנו.

22/12/2019

הדלקת נר ראשון של חנוכה בכותל המערבי

הדלקת נר ראשון של חנוכה בכותל המערבי

הערב (א) תתקיים הדלקת נר ראשון של חנוכה בכותל המערבי בשעה 16:30 בדיוק.
מדליקים הרב הגאון הרב דוד לאו, הרב הראשי לישראל, הרב הגאון הרב שמואל רבינוביץ רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים, ראש עיריית ירושלים מר משה ליאון, עו"ד מר עודד פלוס מנכ"ל משרד הדתות ובמעמד השר לביטחון פנים השר גלעד ארדן, שרת התרבות השרה מירי רגב,  מר אלי בן שם יו"ר יד לבנים והגברת רחל לניאדו מנכ"לית יד לבנים, משפחות שכולות וקהל רחב.

22/12/2019

מלחמת האור בחושך

מלחמת האור בחושך

הרב שמואל רבינוביץ – רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

לפני כאלף שנים, בעיר סרגוסה שבספרד, כתב רבנו בחיי אבן פקודה בספרו 'חובות הלבבות' משפט אשר נחקק לנצח בליבותיהם של בני העם היהודי: "מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך". במילים ספורות אלה היטיב רבינו בחיי לא רק להפיח תקווה באחיו ובאחיותיו אשר בגלות, אלא לתאר את עצם קיומו של העם היהודי בהיסטוריה האנושית.

17/12/2019

הבוקר הוצבה החנוכייה המסורתית ברחבת הכותל המערבי

הבוקר הוצבה החנוכייה המסורתית ברחבת הכותל המערבי

היום (ג'), הוצבה ברחבת הכותל המערבי החנוכייה המסורתית לקראת חג החנוכה.

11/12/2019

אאורל ומרים מיכאלסקו מגשים חלום ומגיע לתפילה בכותל המערבי

אאורל ומרים מיכאלסקו מגשים חלום ומגיע לתפילה בכותל המערבי

50 שנות נישואין וחלום אחד להגיע לכותל.
בעזרת עזר מציון והקרן למורשת הכותל החלום הפך למציאות למרות הנסיעה הארוכה מהצפון ומצבם הבריאותי המורכב.
יחד איתם הזלנו לא מעט דמעות של התרגשות.

08/12/2019

ביקור נשיא גואטמלה הנבחר בכותל המערבי

ביקור נשיא גואטמלה הנבחר בכותל המערבי

נשיא גואטמלה הנבחר אלחנדרו גיאמטי, הגיע הבוקר (א) לביקור בכותל המערבי ערב כניסתו לתפקיד נשיא גואטמלה.

03/12/2019

מפגש זיכרון בין הצנחנים ששחררו את הכותל למשפחות הנופלים

מפגש זיכרון בין הצנחנים ששחררו את הכותל למשפחות הנופלים

100 צנחנים ובני משפחותיהם במפגש זיכרון בין הלוחמים ששיחררו את הכותל המערבי ותלו עליו את דגל ישראל.

02/12/2019

הבוקר ברחבת הכותל בר מצוה מרגשת

הבוקר ברחבת הכותל בר מצוה מרגשת

11 שנים אחרי הפיגוע הנורא בבית חב"ד במומבאי הגיע מוישי הולצברג יחד עם סבו ובני משפחה להניח תפילין בכותל המערבי לכבוד בר המצווה. ההתרגשות הגדולה, הזיכרון, השמחה והעצב התערבבו יחדיו במעמד המרגש הזה. מזל טוב!

29/11/2019

ראש חודש כסלו ברחבת הכותל המערבי

ראש חודש כסלו ברחבת הכותל המערבי

ראש חודש כסלו ברחבת הכותל המערבי הבוקר, יום שישי א' ר"ח כסלו הגיעו לכותל למעלה מאלפיים חמש מאות מתפללות ומתפללים אורתודוקסים, וכ- 30 נשים מקבוצת נשות הכותל.

28/11/2019

חסידות ויז'ניץ אמש בכותל המערבי

חסידות ויז'ניץ אמש בכותל המערבי

לוח ארועים