הכותל המערבי


לגעת בלב של כולנו


הזמן סיור

הזמן סיור
סוג סיור

הודעות חשובות

נפתחה חנות מזכרות של הכותל אונליין!! בואו לבקר ותמצאו מגוון מתנות, ספרים, עטים גלויות וכו'

 

 

לביקור בחנות

הודעות חשובות

מרכז שרשרת הדורות משנה את פניו!
לרגל שדרוג ושינוי האתר הוא ייסגר למבקרים בין התאריכים 5.5.2019-12.6.2019.
אנו מזמינים אתכם לבקר באתר לכשייפתח מחדש!מידע למבקר

הודעה חשובה

בשעה טובה החל מיום שני  י"ח באדר תשע"ח (5.3.18 ) יפעלו רכבת הכותל ושאטלים בהסעת משפחות בר מצווה ללא תשלום מחניון קרתא לכותל ובחזרה.
 
זמני הרכבת והשאטלים:
ימים שני וחמישי
החל מהשעה 08:40 בבוקר ועד השעה 13:20 בצוהריים
רכבת כל 40 דקות.
שאטלים כל 20 דקות.
נקודת איסוף בקרתא – חניון קרתא קומה B (חניון האוטובוסים המקביל לרחוב יצחק קריב)
נקודת איסוף בכותל- בכיכר גורן הסמוכה לכותל המערבי
לפרטים נוספים

הודעות חשובות

דרושים מדריכים/ות
אוהבים אנשים ומחוברים למורשת? לקרן למורשת הכותל המערבי דרושים מדריכים/ות להגשת מועמדות לחץ כאן

לפרטים נוספים

הודעות חשובות

נגישות מנהרות הכותל – הודעה חשובה!
עקב עבודות פיתוח נרחבות שיימשכו עד להודעה חדשה לא תתאפשר גישה לכיסאות גלגלים באמצעות מעלונים הידראוליים למנהרות הכותל המערבי.  הנהלת הקרן מתנצלת על אי-הנוחות הזמנית ופועלת לצמצום מירבי של משך העבודה. אתר "מבט אל העבר" ימשיך להיות מונגש.
עמכם הסליחה.

21/01/2019

נשיא אוקריאנה H.E. Mr.Petro Poroshenko הגיע היום לביקור מרגש בכותל המערבי. בליווי רב הכותל הוא אמר תהילים ושם פתק בין אבני הכותל

נשיא אוקריאנה H.E. Mr.Petro Poroshenko הגיע היום לביקור מרגש בכותל המערבי. בליווי רב הכותל הוא אמר תהילים ושם פתק בין אבני הכותל

20/01/2019

היום לפני י"ג בשבט תשל"ד (5.2.74) כתב הרב גץ ביומנו: היום קיבלתי בדואר אגרת 'קוויטעל' מארה"ב, והמען שלה באנגלית הוא: "הקב"ה בכותל"

היום לפני י"ג בשבט תשל"ד (5.2.74) כתב הרב גץ ביומנו: היום קיבלתי בדואר אגרת 'קוויטעל' מארה"ב, והמען שלה באנגלית הוא: "הקב"ה בכותל"

20/01/2019

*-הודעה לעיתונות-*  *מאות השתתפו בתפילת ההודיה על הגשם שנערכה בכותל המערבי ביוזמת שר החקלאות אורי אריאל. התפילה התקיימה במעמד במעמד רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ והרב הראשי של צפת, הרב שמואל אליהו חקלאי ישראל.*

*-הודעה לעיתונות-* *מאות השתתפו בתפילת ההודיה על הגשם שנערכה בכותל המערבי ביוזמת שר החקלאות אורי אריאל. התפילה התקיימה במעמד במעמד רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ והרב הראשי של צפת, הרב שמואל אליהו חקלאי ישראל.*

18/01/2019

הכותל המערבי - אמונה, צדק וענווה – פרשת בשלח

הכותל המערבי - אמונה, צדק וענווה – פרשת בשלח

בס"ד בשלח – תשע"ט השבוע אנו מלווים את אבותינו היוצאים למסע: ממצרים להר סיני, משיעבוד לגאולה. פרשת 'בשלח', בשונה מהפרשיות הקודמות, מתחילה מחוץ למצרים ומסתיימת רגע לפני ההגעה להר סיני, שם יחוו בני ישראל את 'מעמד הר סיני' שבמרכזו שמעו את 'עשרת הדיברות', כפי שנקרא בפרשת 'יתרו' בשבוע הבא. המסלול ממצרים לסיני לא היה נטול מכשולים. להיפך. הוא היה מגוון באתגרים שונים: הפחד מהצבא המצרי שרדף אחרי בני ישראל היוצאים ממצרים; האומץ להיכנס אל תוך הים ולהאמין שהוא ייקרע, כפי שאכן אירע; ההתמודדות החדשה עם הצמא במדבר ועם המחסור באוכל; מלחמה עם עמלק. בכל שלב של המסע היה צורך בהתמודדות עם אתגר מחודש. אחד המקומות שבהם שהה העם לאחר 'קריעת ים סוף' היה: מרה. במרה היה מקור מים מרים שאינם ראויים לשתייה. העם הצמא שראה מולו מקור מים והתאכזב לגלות שמדובר במים מרים, התלונן בפני משה, וזה האחרון פנה אל א-לוהים בתפילה ונענה: "ויורהו ה' עץ וישלך אל המים – וימתקו המים." (שמות טו, כה) נס. המים המרים הפכו למתוקים ויכלו לשתות מהם. אולי טמון כאן רמז על התהליך שעוברים עכשיו בני ישראל – מעבדות לחירות? אך באותו מקום, שעתה אנו מבינים מדוע הוא מכונה "מרה", מתרחש אירוע נוסף המתואר במילים הבאות: "שָׁם שָׂם לו חוק ומשפט ושָׁם ניסהו." (שם, שם) שם – במקום המכונה "מרה", ניסה א-לוהים את בני ישראל כשהפגיש אותם עם המים המרים; ושם – באותו מקום, קיבלו בני ישראל "חוק ומשפט". זה מפתיע, מפני שאנו רגילים לחשוב שהמצוות ניתנו לעם ישראל החל מ'מעמד הר סיני' והלאה. כאן אנו מגלים שכבר קודם לכן, כשהיו במרה, א-לוהים לימד את בני ישראל "חוק ומשפט". מהו החוק ומהו המשפט אותו קיבלו בני ישראל במרה? המדרשים מציעים הצעות שונות על פי דיוקים מהקשר הפסוקים ומשמעות המושגים 'חוק' ו'משפט'. פרשן התורה המפורסם, רש"י, בחר את אחת ההצעות וכתב: "במרה נתן להם מקצת פרשיות של תורה... שבת ופרה אדומה ודינים." (רש"י לשמות שם, שם) השביתה בשבת מעשיית מלאכה היא המצווה האחת; השנייה היא 'פרה אדומה' – הדרך שבה ניתן להיטהר מטומאה חמורה בזמן שהמקדש קיים; ודינים – הקמת מערכת משפטית שתחוקק חוקים ותאפשר התנהלות של חברה מתוקנת. אם שלוש מצוות אלו ניתנו קודם 'מעמד הר סיני', סביר שמדובר במצוות המייצגות את הפלטפורמה הדתית הנדרשת מאדם בשעה שהוא מתכונן לקבל על עצמו מחויבות דתית. עלינו, אם כן, לעמוד על ייחודיותן של שלוש מצוות אלו ומה שהן מסמלות. השבת מסמלת ללא ספק את האמונה בבריאת העולם, ובייחוד את האמונה בטובו של א-לוהים הבורא ומקיים את המציאות כולה. השבת היא יום קדוש, ובכך היא מוגדרת כיום שבו מנהל האדם מערכת יחסים מול בורא העולם. האדם השומר את השבת מצהיר בזה על אמונתו – אמונת היהדות. הקמת מערכת משפטית מבטאת את השאיפה להקמת חברת מופת, חברה שבה ישלטו ערכי הצדק והיושר, בני אדם יתנהלו בהגינות זה מול זה, וילמדו לכבד את הזולת ואת זכויותיו. מצוות פרה אדומה היא חידה. במקום אחר מתייחס רש"י למיסתורין של מצווה זו וכותב: "גזירה היא מלפני ואין לך רשות להרהר אחריה". זוהי מצווה המבטאת את ההכרה האנושית במשהו שגדול מיכולת ההבנה שלנו. בכך שאנו מקיימים מצווה שאיננו מבינים, אנו מצהירים על הכנעה מול הנשגב, על ציות הנובע מענווה. אמונה, צדק וענווה – אלו התכונות הנדרשות כדי לקבל את התורה.

חדש! חנות הכותל

בואו לבקר

עידכונים מהכותל

הכותל המערבי

אבנים עתיקות. קבוצת תיירים מהודו. כלה בלבן ביום חופתה. דמות אדם דומעת בשקט. יד טומנת פתק בתווך.2000 שנות היסטוריה ומיליוני מבקרים: 'הכותל'.
לפרטים נוספים

דרושים מדריכים/ות

אוהבים אנשים ומחוברים למורשת? לקרן למורשת הכותל המערבי דרושים מדריכים/ות
להרשמה

לוח אירועים

אתרי הכותל

במתחם הכותל המערבי מספר אתרי תיירות ייחודים, אשר מעניקים מבט מיוחד על תולדותיה של ירושלים ועל ההיסטוריה של העם היהודי לדורותיו.
הצטרפו לרבבות שכבר ביקרו באתרי הכותל ותיהנו מחוויה מעצימה שלא תישכח במהרה.

לכל אתרי הכותל

עובדות מעניינות

מזג אוויר

ירושלים, ישראל

היום

שלישי טז שבט תשע״ט, 22.01.2019
הנץ החמה:
6:38
חצות היום:
11:51
שקיעת החמה:
17:09
פרשת השבוע
יתרו
הזמנים הינם לפי שעון חורף