סיורים

הפסק לנגן עצור לנגן

אני עומד על החומה - טיול מרתק בירושלים להורים עם ילדים

 

סיפורי הגבורה ואומץ הלב במהלך הקרבות על ירושלים בתש״ח ומלחמת ששת הימים, מהווים דוגמה למסירות, נתינה ונכונות הקרבה למען מדינת ישראל. הסיור מתחקה אחר ההגנה על ירושלים, ועוצר בתחנות המספרות את סיפור הרובע היהודי בתש״ח עד לסגירתו של מעגל במלחמת ששת הימים. הסיור יתמקד בין היתר בסיפורם של בני הנוער והצעירים, ביניהם הלוחם הצעיר ביותר עד היום, שנרתמו במסירות להגנה על הבית.

*מומלץ להצטייד בנעלי הליכה נוחות, שתיה וכובע

בין האתרים בהם נבקר

בתי מחסה לעניי ירושלים

בתי מחסה לעניי ירושלים

"בתי מחסה והכנסת אורחים על מכון הר ציון בירושלים" היה שמה הרשמי של שכונה קטנה ברובע היהודי שהוקמה במטרה לתת למעוטי יכולת קורת גג כדי לאפשר להם לחסוך כסף ולשפר את מצבם. בשכונה מבנה גדול של כולל הו"ד (הולנד ודויטשלנד) שנתרם ע"י משפחת רוטשילד. בתש"ח היה זה המתחם האחרון שנותר בידי מגיני הרובע וכאן התרכזו המשפחות, עד לכניעת הרובע במאי 1948.
הגלעד לחללי הרובע בתש"ח

הגלעד לחללי הרובע בתש"ח

גלעד שנבנה באזור בו נקברו 48 חללים שנפלו במלחמת העצמאות, ואשר בשל הקרבות הקשים והמצור הירדני על הרובע היהודי לא התאפשר לקברם בהר הזיתים. בין החללים שנטמנו היה רב הכותל, יצחק אביגדור אורנשטיין, וניסים גיני שהוכר כחלל צה"ל הצעיר ביותר.
כיכר החורבה

כיכר החורבה

כיכר פתוחה המשמשת ככיכר המרכזית ברובע היהודי, שנבנתה לאחר שיקום הרובע לאחר מלחמת ששת הימים. הכיכר צמודה לבית הכנסת החורבה המפואר, וסביבו חנויות ומסעדות
ארבעת בתי הכנסת הספרדים

ארבעת בתי הכנסת הספרדים

מתחם בתי הכנסת הספרדים כולל ארבעה בתי כנסת אשר נבנו ביוזמת מגורשי ספרד. כל אחד מארבעת בתי הכנסת הוקם בנפרד, הראשון היה בית הכנסת רבן יוחנן בן זכאי אשר יושב במקום שבו לפי המסורת היה בית מדרשו של בן זכאי בימי בית שני. אחריו הוקמו בית הכנסת אליהו הנביא, בית הכנסת האמצעי ובית הכנסת האיסטנבולי. בתי הכנסת היו לב הקהילה הספרדית בעיר ועד היום מכתירים בהם את ״הראשון לציון״, הרב הראשי הספרדי.
שער ציון

שער ציון

שער בחומת העיר העתיקה שנבנה בתקופת הסולטאן סולימן המפואר ומחבר את העיר העתיקה להר ציון. במלחמת העצמאות, לאחר כיבוש הר ציון, פרצו חיילי הפלמ"ח בפיקוד דוד אלעזר את השער בניסיון להגיע אל הרובע היהודי הנצור. על השער נותרו סימנים, זכר לקרבות אלה.
קבר דוד המלך

קבר דוד המלך

מבנה בהר ציון בו לפי המסורות היהודית, המוסלמית והנוצרית, קבור דוד המלך. במבנה ניתן לראות את ציון הקבר מעליו היה, ככל הנראה, בית כנסת עתיק. בתקופה שלאחר קום המדינה, כאשר הכותל והר הבית היו בידי הירדנים, נחשב קבר דוד המלך למקום הקדוש ביותר לעם היהודי, בתוך תחומי מדינת ישראל.
הזמן סיור זה
להזמנות : 5958* או contact@thekotel.org

הזמן סיור

הזמן סיור
סוג סיור

מידע נוסף

אני עומד על החומה - טיול מרתק בירושלים להורים עם ילדים הזמן סיור זה

משך סיור

סיור של שעתיים

נקודת התחלה

חניון הר ציון

נקודת סיום

שער יפו

צור קשר

שם מלא
דוא"ל
טלפון
הודעה
המוקד הטלפוני פועל בימי ראשון עד חמישי בין השעות 8:30-19:00 בטלפון 5958*
contact@thekotel.org