פרשת שבוע

 • פרשת מסעי – תשע"ו

  פרשת מסעי – תשע"ו

  סיפור מסע
  הרב שמואל רבינוביץ 
  רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
   
  בשבת הקרובה, בעת סיום 'קריאת התורה' בבתי הכנסת, יציינו בחגיגיות את השלמת קריאתו של ספר 'במדבר', הרביעי מתוך "חמשת חומשי תורה".
  ספר 'במדבר' סוקר את האירועים שאירעו לבני ישראל בעת נדודיהם במדבר משך ארבעים שנה, לקראת כניסתם לארץ ישראל. פרשתנו מסכמת את שנות הנדודים בהבאת שמות כל התחנות שהיו באותם מסעות. כך נמנים בפסוקים ארבעים ושניים מקומות חניה ששהו בהם במהלך המסע במדבר. על אודות משמעותה של רשימה זו  יש לשאול מה מטרה יש בה?! המסע נועד בשביל הכניסה לארץ ישראל, שזהו הדבר החשוב באמת. תחנות הביניים לעומת זאת – איזה מטרה יש בהצגתם בפירוט כה דקדקני, תוך ציון ארבעים ושניים תחנות שונות?
   

  קריאה
 • פרשת מטות – תשע"ו

  פרשת מטות – תשע"ו

  לבחור שלא לבחור

  הרב שמואל רבינוביץ
  רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
   
  כבני אדם, אחת מחובותינו המוסריות היא, לעמוד בדיבורנו. בעיני היהדות, דיבורו של האדם נחשב לדבר 'קדוש'. לכן, אי-קיום שבועה או נדר נתפסת כ'חילול הקודש', כאמור בפרשתנו – 'מטות':
  אִישׁ כִּי יִדֹּר נֶדֶר לה' אוֹ הִשָּׁבַע שְׁבֻעָה לֶאְסֹר אִסָּר עַל נַפְשׁוֹ לֹא יַחֵל דְּבָרוֹ כְּכָל הַיֹּצֵא מִפִּיו יַעֲשֶׂה. (במדבר ל, ג)
  בטרמינולוגיה המקובלת, נחשב הדיבור לדבר שמבטא את חירותו של האדם. מכאן המושג "השמעת קולן של אוכלוסיות אשר קולן לא נשמע בשיח הציבורי";  בחירת מועמד על ידי ספירת רוב קולות הבוחרים, וכן הלאה. בפרשתנו מופיע המושג 'דיבור' בזווית שונה, הפוכה לכאורה, בתור דבר שמגביל את החירות ויכולת הבחירה החופשית של האדם. שהרי, שבועות ונדרים – אלה מושגים שמחייבים את האדם לנהוג בצורה מאד מסוימת, לא כפי העולה ברוחו.
   

  קריאה
 • פרשת פנחס – תשע"ו

  פרשת פנחס – תשע"ו

  על מה המלחמה?
  הרב שמואל רבינוביץ
  רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
   
  בפרשת השבוע הקודמת נחשפנו לניסיונות קדחתניים של האומות מואב ומדיין לפגוע בעם ישראל. המואבים פחדו מעוצמתם של הישראלים והבינו שהם לא יכולים להתמודד עמם באמצעים צבאיים. הם הסיקו שעוצמת העם מגיעה מהדרך הרוחנית שלו, ולכן אנו מוצאים אותם מריצים שליחים אל הנביא בלעם כדי לשכנעו לקלל את עם ישראל ולמצוא בו פרצות מוסריות. הניסיון הזה נכשל שוב ושוב.
  בסופו של דבר המואבים מצליחים בדרך אחרת; עם ישראל החל לזנות עם בנות מואב, ונגרר בשל כך לעבוד את אלוהיהן "בעל פעור". בעל פעור היה עבודה זרה שסימלה את פריצת כל הגדרות המוסריות והאנושיות. על פי המסורת, תמצית עבודתו של בעל פעור הייתה פעירת הגוף בפניו והוצאת רעי. במילים אחרות, "עשה את הדבר המופרע והגס ביותר בפני אלוהיך, אל תיתן לשום גבול נורמטיבי לעצור אותך". זוהי השחתה מוסרית מהדרגה הגבוהה ביותר.

  קריאה
 • פרשת בלק – תשע"ו

  פרשת בלק – תשע"ו

  מבט יוצר מציאות
  הרב שמואל רבינוביץ
  רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
   
  רובה של פרשתנו – 'בלק', עוסק בתיאור דרמה שהתחוללה סביב המושגים: ברכה וקללה.  עם ישראל – עם נוודים, בלא טריטוריה וכלכלה מסודרת, מנצח בקרבות מול מלכים חזקים ועצומים. משכך, החליט בלק, מלך מואב, להכותם במכה רוחנית ולהביא עליהם קללה. הוא שלח סגל דיפלומטי להציע לבלעם ה'נביא' שכר רב בכדי שיבוא לקלל את ישראל. לאחר עיכובים רבים הופיע בלעם אל מקום חניית בני ישראל במדבר, ואולם למרבה הנס, במקום שיקללם, יצאו מפיו דברי ברכה. העניין הזה היה גורלי בהחלט. אילו היה בלעם מקללם הייתה זו שואה. אולם הקב"ה הפך את קללותיו לברכה, וברכותיו מתוארות בפרשתנו הרחבה.
  סיפור זה מעלה את השאלה: מהו אותו כוח אנרגטי משמעותי כל כך של ברכה וקללה?

  קריאה
 • פרשת חוקת – תשע"ו

  פרשת חוקת – תשע"ו

  חייו ומותו של אהרן הכהן – פרשת חוקת
  הרב שמואל רבינוביץ
  רב הכותל והמקומות הקדושים
   
  כשאנו מתבוננים בשלושת הספרים מתוך חמשת חומשי תורה: שמות, ויקרא ובמדבר - בולטת בהסתרתה דמותו של אהרן הכהן. לכאורה אהרן הוא הכהן הגדול, הוא מנהל את כל עבודת המקדש, הוא בקדקוד ההיררכיה המנהיגותית של העם. אך למרות זאת, הוא עומד כל העת בצילה של דמותו הגדולה של אחיו, משה.

  קריאה
 • פרשת קרח – תשע"ו

  פרשת קרח – תשע"ו

  קרח - אביר הדמוקרטיה?

  הרב שמואל רבינוביץ
  רב הכותל והמקומות הקדושים
   
  אחת התופעות המרתקות בתנ"ך היא שלעיתים הוא מנחה אותנו להזדהות בקריאה ראשונה דווקא עם האנטי-גיבור. הסיפור שלנו הוא מקרה כזה.
  בפרשתנו מבחין קרח בתופעה חשודה – משה רבינו הצליח איכשהו למנות את אחיו לכהן גדול, אחייניו וצאצאיהם יהיו הכוהנים היחידים עד סוף כל הדורות; בני שבטו יהיו הלויים; בן דודו יהיה נשיא הלויים. בימינו כמובן היינו מכנים זאת נפוטיזם. ואכן קורח מזדעק בשם תקינות השלטון ופותח במרד נגד משה.

  קריאה
 • פרשת שלח – תשע"ו

  פרשת שלח – תשע"ו

  ביקורת עצמית או תבוסתנות – פרשת שלח
   
  הרב שמואל רבינוביץ
  רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
   
  בפרשת השבוע, 'שלח', מסופר אחד הסיפורים החשובים שעיצבו את תקופת המדבר, אותן ארבעים שנים של מסע מתמשך: עם ישראל עמד להיכנס בשערי הארץ המובטחת. כהיערכות לכך, נבחרו נציגים מכל שבט, והללו נשלחו כמרגלים לתור את הארץ ולעמוד על טיבה. כאשר חזרו המרגלים, עשרה מתוכם הביאו עמם חוות דעת שלילית לחלוטין. לעומתם, כָּלֵב ויהושע אמרו: טובה הארץ מאד, מאד!

  קריאה
 • פרשת בהעלותך תשע"ו

  פרשת בהעלותך תשע"ו

  תלות למטרות חירות

  הרב שמואל רבינוביץ
  רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
   
  בפרשת 'בהעלותך' אנו קוראים את תיאור המסע הארוך לארץ ישראל, מסע מדברי שאורכו ארבעים שנה. על פי מה החליט העם הנודד לעצור לחנייה? מה גרם לו לארוז חפצים ולהתקדם? ומי בחר את מסלול המסע?
  התורה מספרת שעל המשכן – המקדש הזמני – שכן ענן שניווט והדריך את העם בדרכו:
  "ולפי העלות הענן מעל האוהל, ואחרי כן יסעו בני ישראל; ובמקום אשר ישכון שם הענן – שם יחנו בני ישראל. על פי ה' יסעו בני ישראל, ועל פי ה' יחנו... ובהאריך הענן ימים רבים... ויש אשר יהיה הענן ימים מספר... ויש אשר יהיה הענן מערב עד בוקר... או יומיים, או חודש, או ימים... על פי ה' יחנו ועל פי ה' יסעו."
  (במדבר ט, יז-כג)

  קריאה
 • חג שבועות תשע"ו

  חג שבועות תשע"ו

  חג ללא תאריך – חג השבועות

  הרב שמואל רבינוביץ
  רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים
   
  מבין מועדי ישראל הכתובים בתורה, ישנו רק חג אחד שאין לו תאריך. פסח, סוכות, שמיני עצרת, ראש השנה ויום הכיפורים – זכו לתאריך קבוע. אך חג השבועות, אותו אנו חוגגים במוצאי השבת הקרובה, לא זכה לתאריך קבוע בתורה. אמנם, אין הכוונה שאנו יכולים לחגוג אותו בכל תאריך מזדמן. למרות שאין לו תאריך, הוא נחגג בזמן קבוע – חמישים יום לאחר חג הפסח – ו' בסיון.
  מהי משמעותו של פרט חריג זה שאין לו בפועל כל השלכה רלוונטית לקיומו המעשי של החג? ואולי ניתן לשאול מהכיוון ההפוך: אם אכן יש לחג השבועות תאריך קבוע, מדוע התורה אינה נוקבת בתאריך אלא מותירה לנו לחשב בעצמנו את התאריך בו חל החג?

  קריאה
 • פרשת במדבר - תשע"ו

  פרשת במדבר - תשע"ו

  מה יש במדבר?

  סיימנו את ספר 'ויקרא' , הספר השלישי שבחמשת חומשי תורה, הכולל בתוכו את הלכות המקדש והכהונה, ועתה אנו ניגשים לספר 'במדבר' – הספר המתאר את ארבעים השנים בהן נדדו בני ישראל במדבר, בדרכם ממצרים לארץ המובטחת, ארץ כנען, שתיקרא בעתיד "ארץ ישראל".
  על פי המתואר בספר במדבר, העם לא היה אמור לנדוד במדבר ארבעים שנה. בשנה אחת הוא היה אמור לעשות דרך לא-ארוכה זו, ולהיכנס לארץ ישראל. אך העם לא היה מוכן לכך. טענות, רטינות ותלונות, חוסר ביטחון ודימוי עצמי נמוך, גרמו לכך שהעם סירב להיכנס לארץ. זהו הסיפור הידוע בכינויו "חטא המרגלים". בעקבות כך נדרש העם לעבור תהליך ארוך של ארבעים שנה, שבמהלכן מתו כל האנשים הבוגרים שזכרו את שנות השעבוד במצרים. הדור הנכנס לארץ היה צריך להיות דור חדש, דור שלא סבל ממשקעי העבדות, דור עם אומץ ועם חזון.

  קריאה

תרומה לכותל המערבי

תרומה לכותל המערבי

היו שותפים בתחזוקת הכותל ובהבאתו לכל בית יהודי בעולם